Pierwsza Komunia Święta: Pierwszy rok bez covidowych obostrzeń!

2022-05-20 19:48 STAN
Pierwsza Komunia Święta: Pierwszy rok bez covidowych obostrzeń!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Pierwsza Komunia Święta: Pierwszy rok bez covidowych obostrzeń!

Okres Pierwszych Komunii Świętych trwa w najlepsze. To pierwszy rok pozbawiony covidowych ograniczeń po dwóch latach pandemii. Co się zmieniło?

Koronawirus wpłynął jednak na przygotowania dzieci i rodziców do tej uroczystości.

- Zaburzony był ten kontakt bezpośredni z rodzicami, różne spotkania odbywały się online, co oczywiście wcale nie byłojakieś bardzo złe, po prostu to wszystko wyglądało inaczej, ale i tak wszystko zostało dopilnowane przez rodziców czy przez katechetów - mówi pani Ania, której córka w tym roku przyjmie po raz pierwszy Komunię Świętą.

Czytaj także: Papież i Bono zainaugurowali Międzynarodowy Ruch Edukacyjny

W czasie pandemii ​uroczystości pierwszokomunijne były odwoływane, przekładane na późniejsze miesiące bądź przeprowadzane w mniejszych grupach czy bez udziału gości. Były też jednak osoby, które decydowały się na indywidualne uroczystości.

- Były osoby, dla których to pandemia powodowała, że właśnie zostawało to, co najważniejsze, czyli najbliższa rodzina - rodzice, czasami dziadkowie czy chrzestni u spowiedzi, u komunii świętej. Zostaje to, co istotne. Ta otoczka już odpada, ten element kulturowy znika, zostaje sama istota - mówi ks. Artur Nagraba, proboszcz parafii świętych apostołów Jana i Pawła w Warszawie na Gocławiu.

Według danych z ostatnich kilku lat, w Polsce do Pierwszej Komunii Świętej przystępuje co roku pomiędzy 300 a 400 tysięcy osób.

Sedno Sprawy - Jacek Sasin