Pół tysiąca prac napłynęło na ogólnopolski konkurs o bł. Karolinie

2022-06-04 12:20
Dziś rocznica śmierci i wspomnienie Karoliny Kózki. Kim była błogosławiona z Wał-Rudy?
Autor: fotograf nieznany/domena publiczna

Finał ogólnopolskiego konkursu o bł. Karolinie Kózkównie rozpoczął obchody 35. rocznicy beatyfikacji dziewicy i męczennicy. Do Zabawy, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny przyjechali laureaci konkursu pod hasłem „Ty ścieżkę życia mi ukażesz”.

Z całej Polski napłynęło ok. 500 prac plastycznych i poetyckich. W gronie laureatów są dorośli, dzieci i młodzież. Pierwsze miejsce w kategorii dorosłych zajął Piotr Jasiak, który napisał wiersz. - Dzisiaj jest takie modne powiedzenie uwierzyć w siebie. W jednym wierszu napisałem uwierzyć w siebie, czy uwierzyć Bogu? Z Karoliną jestem związany od bardzo dawna, jej osobowość zafascynowała mnie kiedy byłem w szkole podstawowej. Powinna być ona wzorem dla młodych. Bł. Karolina pokazuje młodzieży jak kształtować swoje życie – powiedział laureat.

Pierwsze miejsce w kategorii dzieci i młodzieży za wiersz komisja konkursowa przyznała Paulinie Jurczak ze szkoły podstawowej w Woli Radłowskiej. - Karolina jest dla mnie bardzo ważną osobą. Ja napisałam wiersz. Uważam, że powinniśmy pamiętać o tym, że kiedyś, w takiej małej miejscowości jak Wał – Ruda żyła, mieszkała bł. Karolina, która w swoim krótkim życiu starała się innym przybliżyć Boga. Piszemy wiersze, malujemy obrazy, żeby nikt nigdy o Niej nie zapomniał – podkreśla Paulina.

Organizatorami 19. edycji konkursu „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem" były: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej. Prace napłynęły z 12 województw. - Ta forma propagowania kultu jest cenna, być może wcześniej doczekamy się informacji o cudzie, który otworzy bramę do kanonizacji bł. Karoliny – mówił bp Stanisław Salaterski.

Źródło: KAI