Polacy w czołówce narodów najczęściej odwiedzających Fatimę w 2023 roku

2023-11-24 9:53
Fatima
Autor: Therese C/Wikimedia Commons

Polacy należą do narodów najczęściej odwiedzających Fatimę, wynika z szacunków tego miejsca kultu maryjnego. Do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w tej portugalskiej miejscowości przybyło w 2023 roku kilkanaście tysięcy Polaków w grupach zorganizowanych.

Jak podały władze sanktuarium, szacunki te z okresu od 1 maja do 10 października, kiedy w Fatimie trwa „główny sezon” pielgrzymkowy, dowodzą, że w zorganizowanych grupach przybyło tam ponad 13 tys. Polaków. W okresie tym wśród cudzoziemców dominowali Hiszpanie, których dotarło blisko 30 tys., a także Włosi – 27,7 tys. Kolejne miejsca przed Polakami zajęli Amerykanie oraz Francuzi, odpowiednio 15,5 tys. oraz 15,1 tys

Pod względem liczby zagranicznych grup pielgrzymkowych przewodzi w Fatimie Hiszpania i USA. Przybyło ich z tych krajów odpowiednio 337 i 334 grup. Na kolejnych miejscach uplasowały się Włochy – 274 oraz Polska – 256 grup.

Według władz portugalskiego sanktuarium do wyraźnego wzrostu liczby grup pielgrzymkowych w Fatimie doszło w sierpniu br. W sumie w tymże miesiącu dotarło tam z całego świata 718 grup z pątnikami, wśród których dominowali uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, odbywających się w dniach 1-6 sierpnia.

Źródło: KAI