Polscy biskupi w Ukrainie: chcemy być z wami teraz i zawsze

2022-05-19 12:52
Biskupi w Ukrainie
Autor: FOT. STANISŁAW BUDZIK/TWITTER.COM

Zapewniamy was o naszej modlitwie za Ukrainę. Chcemy być z wami teraz i zawsze” – mówił wczoraj prymas Polski abp Wojciech Polak na briefingu prasowym w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego.

18 maja, metropolita gnieźnieński wraz z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim i przewodniczącym Episkopatu oraz abp Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim odwiedzili Lwów z wizytą solidarności. Towarzyszył im ks. Stefan Batruch, proboszcz wspólnoty Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Lublinie.

Na briefingu w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego, abp Gądecki podziękował za zaproszenie do Ukrainy. Zaznaczył, że ta wizyta ma dla nich ogromne znaczenie. Jeśli przed wojną stosunki ograniczały się do wizyt jednostek i grup, to wraz z wojną sytuacja się zmieniła i wśród europejskich narodów Polacy najbardziej chcą uhonorować Ukrainę i pomóc jej modlitewnie oraz finansowo – stwierdził przewodniczący KEP.

Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił z kolei, że celem ich wizyty w Ukrainie jest okazanie solidarności i jedności ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu wojny. Niniejszym staramy się zapewnić was o naszej modlitwie za Ukrainę. Chcemy być z wami teraz i zawsze – powiedział metropolita gnieźnieński.

Z kolei abp Stanisław Budzik przypomniał, że ta wizyta to nie wycieczka turystyczna, wynika z potrzeby wyrażenia solidarności i wsparcia poprzez osobistą obecność. Ta obecność, powinna również pomóc nam zrozumieć, w czym jeszcze polski Kościół katolicki może pomóc Ukrainie – powiedział metropolita lubelski.

Podczas pobytu we Lwowie polscy biskupi spotkali się z metropolitą lwowskim UKGK Ihorem Woźniakiem. Odwiedzili katedrę św. Jura, kryptę katedry i siedzibę metropolity. Biskupi z Polski przybyli do nas, aby wyrazić swoją solidarność i modlitewne wsparcie. Dziękujemy im za bliskość, pomoc, otwartość i obecność. Abp Budzik powiedział, że dzięki Ukrainie nie ma wojny w Polsce. Rozumieją to, pomagają i chcą, aby Ukraina wygrała. Nie jesteśmy analitykami wojskowymi, nie wiemy, kiedy wojna się skończy, ale mamy świadomość, że tragedia Ukrainy zbliżyła nasze narody do siebie. Razem zawsze łatwiej jest oprzeć się wrogowi – powiedział metropolita lwowski Ihor Woźniak w komentarzu dla biura informacji UKGK.

Źródło:ekai