Polscy biskupi z wizytą u papieża Franciszka. O czym rozmawiali?

2021-10-15 16:59
Polscy biskupi z wizytą u papieża Franciszka. O czym rozmawiali?
Autor: episkopat.pl Polscy biskupi z wizytą u papieża Franciszka. O czym rozmawiali?

Trwa wizyta ad limina apostolorum. Druga grupa biskupów - tym razem byli to duchowni z Polski zachodniej i północno-zachodniej - spotkała się z papieżem Franciszkiem. Rozmowy trwały około dwóch godzin i dotyczyły głównie czterech tematów.

Druga grupa polskich biskupów kończy wizytę ad limina apostolorum. W piątek 15.10 ​odwiedzili papieża Franciszka. Spotkanie trwało około dwóch godzin. Poruszono cztery główne tematy. -  Synodu bieżącego, jak i kwestii nowej ewangelizacji, kwestii migrantów, jak i kwestii interpretacji Vos estis lux mundi. Później każdy z biskupów miał możliwość wypowiedzenia się i zapytania ojca świętego - mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.

Czytaj także: W niedzielę Światowy Dzień Misyjny

Nawiązując jeszcze do spotkania z Papieżem, abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, stwierdził, że było ono bardzo pouczające. „Ta postawa Ojca Świętego z jednej strony zatroskania, pełna wsłuchiwania się, a z drugiej strony zaskoczył nas tym, że wobec każdego z biskupów, którzy zabierali głos, Ojciec Święty znał jakieś szczegóły z diecezji” – podkreślił. Dodał, że biskupi mogli porozmawiać z Papieżem na wiele tematów i wyszli ze spotkania bardzo ubogaceni.

Opisując wizytę w Kongregacji Nauki Wiary, abp Wojda SAC przyznał, że skupił się na dynamicznej sytuacji w Polsce, wyrażającej się w szybkich przemianach, które spowodowane są pandemią i nie tylko. „Proces odchodzenia ludzi od Kościoła czy wypisywania się z katechizacji – te problemy, które nieustannie się pojawiają, również w mediach – jak sobie radzić oraz jakie sugestie może dać nam Kongregacja jeśli chodzi o doświadczenie, które posiada z innych krajów i innych Konferencji Episkopatów” – zaznaczył.

Czytaj także: Bp Śmigiel: przypomnienia i ciągłego wprowadzania w życie domaga się nauczanie św. Jana Pawła II o Kościele, o rodzinie i małżeństwie

Odnosząc się z kolei do wizyty w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Wojda SAC powiedział, że została przedstawiona sytuacja Kościoła w Polsce, która jest zadowalająca. „W tym momencie poza Polską przebywa prawie 2900 księży, sióstr zakonnych i świeckich” – podkreślił i dodał, że jest to „wielki dar Kościoła w Polsce jeśli chodzi o pomoc personalną”.

Episkopat.pl