Ponad 10 tys. miejsc pracy dzięki ŚDM w Portugalii

2024-06-03 15:09
Niepełnosprawni ŚDM
Autor: www.flickr.com/photos/lisboa2023

Dzięki organizacji Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, które odbyły się pomiędzy 1 a 6 sierpnia 2023 r. udało się stworzyć ponad 10 tys. miejsc pracy- tak wynika z szacunków Wyższego Instytutu Ekonomii i Zarządzania w Lizbonie (ISEG). Jak poinformował prof. Nuno Valério, koordynator badania, zdecydowana większość utworzonych dzięki ŚDM nowych miejsc zatrudnienia znajdowała się na terenie aglomeracji Lizbony. Chociaż precyzyjne określenie wpływu tej największej na świecie katolickiej imprezy młodzieży jest trudne, dzięki jej organizacji portugalska gospodarka zyskała co najmniej 370 mln euro.

Najwięcej nowych miejsc pracy związanych z organizacją ŚDM powstało w sektorze hotelarskim, gastronomicznym, transporcie, a także w handlu i logistyce.

Według szacunków Fundacji ŚDM, która koordynowała organizację Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie po zakończeniu imprezy w kasie tej instytucji pozostało ponad 35 mln euro i to po spłaceniu wszystkich należnych zobowiązań. Środki te, jak podała fundacja, pochodzą głównie ze składek oraz darowizn przekazanych na organizację ŚDM.

Pomimo statystyk przekazanych przez Fundację ŚDM w Lizbonie, łączny koszt organizacji tego wydarzenia wciąż nie został precyzyjnie oszacowany. Wstępnie przekroczył 100 mln euro, na co złożyły się wydatki Kościoła, rządu Portugalii, a także poszczególnych gmin, na terenie których ugoszczono uczestników tej największej na świecie imprezy młodzieży katolickiej.

Źródło: ekai