Portugalia: ponad 1600 lokali do masowego zakwaterowania uczestników ŚDM

2023-05-12 9:14 Michał Henkel
Lizbona Portugalia
Autor: Pixabay Lizbona Portugalia

Do początku maja udało się przygotować 1621 pomieszczeń na przyjęcie i zbiorowe zakwaterowanie uczestników Światowych Dni Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia odbędą się w aglomeracji Lizbony.

Oświadczenie Komitetu Organizacyjnego tego największego na świecie spotkania młodych katolików wskazano, że są to placówki należące do Kościoła, m.in. do zgromadzeń zakonnych, a także szkoły, obiekty państwowe, samorządowe i inne.

Pod koniec kwietnia organizatorzy ŚDM zaapelowali do parafian stołecznej aglomeracji o udostępnienie swoich domów uczestnikom tej imprezy. Wezwali też chętnych do bezinteresownej pomocy w jej przygotowaniu, wyjaśniając, że potrzeba ponad 1000 wolontariuszy, niezbędnych zarówno podczas towarzyszącego Dniom Festiwalu Młodych, jak i w czasie wydarzeń modlitewnych i formacyjnych. Chodzi m.in. o zaplanowane na 1-4 sierpnia w Lizbonie tzw. Targi Powołaniowe z udziałem ruchów, wspólnot i zgromadzeń zakonnych, a także o prezentowane projekty socjalne.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się w dniach 1-6 sierpnia. Hasłem tegorocznej edycji są słowa: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Poprzednim razem, w Panamie wydarzenie zgromadziło 700 tys. osób na Mszy końcowej; w Krakowie w 2016 r było 3 mln pielgrzymów.  Jak podaje Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM chęć udziału w tegorocznym święcie młodych zgłosiło już ponad 15 tys. Polaków. Biuro szacuje, że do Lizbony uda się nawet 25 tys. młodych pielgrzymów z naszego kraju.

Źródło: KAI