Prestiżowa nagroda dla książki o Ulmach

2024-06-18 16:42
Książka o Ulmach
Autor: Vatican News/Facebook

Książka „Amicizia” autorstwa kard. José Tolentino de Mendonça, prefekta Dykasterii ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej zwyciężyła w 12. edycji Nagrody Kardynała Michele Giordano. Drugie miejsce zajęła książka o błogosławionej rodzinie Ulmów „Uccisero anche i bambini” ks. Pawła Rytel-Andrianika, kierownika redakcji polskiej mediów watykańskich oraz Manueli Tulli, watykanistki „Ansy”. Trzecie miejsce dla „Giovanni XXIII e Paolo VI” autorstwa historyka Marco Roncallego.

Nagrodę ustanowiono w 2012 r. i po raz pierwszy przyznano w 2013 r. Jest dedykowana kard. Michele Giordano, ważnej postaci włoskiego Kościoła, który zmarł w 2010 r. Giordano był arcybiskupem Neapolu w latach 1987-2006, a Nagroda jest sponsorowana przez tę archidiecezję. Kardynał był szczególnie zaangażowany w promocję kultury i edukacji, dlatego postanowiono co roku upamiętniać go właśnie tą nagrodą.

Ceremonia wręczenia odbędzie się w sobotę 21 września w bazylice Incoronata Madre del Buon Consiglio w Neapolu, a przewodniczyć jej będzie metropolita Neapolu abp Domenico Battaglia, przewodniczący Nagrody Kardynała Michele Giordano.

Książka „Uccisero anche i bambini” jest pierwszą książką po włosku na temat rodziny Ulmów, która cieszy się dużym zainteresowaniem we Włoszech. W imieniu papież Franciszka, wprowadzenie do książki napisał substytut do spraw ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Edgar Peña Parra. Publikacja ukazała się także w języku angielskim pt. „Martyred and Blessed Together”. Wydawnictwo naukowe KUL przygotowuje publikację książki w ramach Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela. Będzie dostępna bezpłatnie online w języku hiszpańskim i portugalskim.

Źródło: Vatican News PL