Prymas Polski na Jasnej Górze: w dłonie Pani Częstochowskiej składam „naszą przeszłość i przyszłość

2022-08-26 22:13
Prymas Polski
Autor: BP KEP

Bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili – jak Maryja – słuchać Boga i siebie nawzajem. Bardzo nam potrzeba Jej pokory i odwagi, ufności i zawierzenia. Potrzeba spoglądania w tym samym kierunku, choć przecież idąc, jak na jasnogórski szczyt, różnymi drogami – powiedział Prymas Polski, abp Wojciech Polak, w homilii Mszy św. odpustowej na Jasnej Górze w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Abp Polak przypomniał, że Jasna Góra jest miejscem spotkania i zasłuchania w głos Boga. „Tu jest góra świątyni Pana. Dlatego Słowo Dobrej Nowiny – jak wskazywał święty Jan Paweł II – uzyskuje tutaj jakąś wyjątkową wyrazistość, a równocześnie zostaje jakby zapośredniczone przez Matkę” – powiedział. Prymas Polski podkreślił, że odnawiane co roku Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Stefan Kardynał Wyszyński, „wzywają nas do obrony życia, świętości małżeństwa i godności kobiety, zobowiązują do miłości i sprawiedliwości w życiu społecznym”. „Uroczystość NMP Częstochowskiej gromadzi nas z nadzieją, że jasnogórska ewangelizacja do życia w wolności synów Bożych będzie miała odzwierciedlenie w naszym życiu. Ewangelię głosi się skutecznie – mówi papież Franciszek – kiedy to samo życie przemawia” – podkreślił abp Polak.

Podczas Sumy ponowiono Jasnogórskie Śluby Narodu autorstwa bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Złożone 26 sierpnia 1956 r. stały się programem moralnego odrodzenia Narodu. Wzywają np. do obrony życia, nierozerwalności małżeństwa, sprawiedliwości, zgody, troski o głodnych. - Powtarzamy te słowa co roku wierząc, że wreszcie przenikną do umysłów i serc - powiedział abp Wojciech Polak.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski mówił, że pośród zamętu świata jasnogórski Wizerunek pokazuje nam jasną Drogę - Jezusa. Przypomniał też, że zawierzenie nie oznacza bezsilności, ale zaufanie i wiarę. - Dziś pragniemy szczególnie prosić Maryję, by ocaliła i rozpaliła na nowo wiarę narodu polskiego, zwłaszcza w młodych pokoleniach i rodzinach – powiedział o. Chrapkowski. Sumę odpustową celebrowali polscy biskupi, którzy tradycyjnie w wigilię święta odbywali swoją Radę. Licznie przybyli pielgrzymi. Na uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej w 91 pielgrzymkach pieszych przyszło ponad 20 tys. osób. Obecni byli pątnicy na rowerach, rolkach i motocyklach. Wielu też przybiegło na Jasną Górę. Odbyła się Msza św. z udziałem wiernych archidiecezji częstochowskiej, której Maryja Jasnogórska jest patronką. Uroczystości zakończył Apel jasnogórski.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zyskał wielką sławę i cześć w całej Polsce po odparciu oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r. Obrońcy modlili się wtedy do Czarnej Madonny, a w 1656 r. Jan Kazimierz ślubował we Lwowie Matce Bożej i ogłosił Ją Królową Korony Polskiej. Po odparciu najazdu szwedzkiego to Matce Bożej Jasnogórskiej składał podziękowania za obronę Narodu Polskiego.

Źródło: BP KEP