Przed Rokiem Świętym odrestaurowany zostanie Baldachim w bazylice Świętego Piotra

2024-01-12 10:01
Bernini, Baldacchino
Autor: Flickr Bernini, Baldacchino

Słynny Baldachim w bazylice Świętego Piotra wykonany przez włoskiego rzeźbiarza, malarza i architekta Giovanniego Lorenzo Berniniego zostanie odrestaurowany przed Rokiem Świętym 2025 - zapowiedziano w czwartek w Watykanie.

Ukończony w 1633 roku Baldachim z czterema sugestywnymi kolumnami uważany jest za największy artystyczny odlew z brązu. Waży 60 ton. Papież Urban VIII zlecił Berniniemu jego wykonanie, gdy rzeźbiarz miał 25 lat.

To będą prace renowacyjne o wielkiej wartości symbolicznej, ponieważ baldachim wskazuje ze swoją wspaniałością miejsce grobu Apostoła Piotra, któremu poświęcona jest bazylika watykańska” - powiedział podczas konferencji prasowej archiprezbiter świątyni kardynał Mauro Gambetti.

Podkreślił, że będą to prace o charakterze konserwatorskim, „wymagające i konieczne” ze względu na stan zabytku. Rozpoczną się one w lutym i zakończą w grudniu tego roku, a więc tuż przed inauguracją Roku Świętego.

Jak dodał kardynał Gambetii, papież Franciszek wyraził zgodę na przeprowadzenie renowacji. Zapewnił, że nie uniemożliwi ona odprawiania Mszy papieskich przy głównym ołtarzu bazyliki.

Prace sfinansuje Zakon Rycerzy Kolumba, największa na świecie rzymskokatolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym.

Wielki symbol sztuki baroku składa się z utrzymujących całą strukturę czterech kolumn spiralnych z nałożonymi na nie złoceniami. Udekorowane są one rzeźbami przedstawiającymi między innymi liście drzew oliwnych i laurowe, jaszczurki, a także pszczoły - symbol rodu Barberinich, do którego należał papież Urban VIII. Są też wizerunki ciężarnej kobiety.

Źródło: niedziela.pl, dzieje.pl