Przewodniczący KEP: Wszyscy chcemy pozostać w Europie, nikt rozsądny nie chce z niej wyjść

2021-10-12 11:50 Justyna Bieniek
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Autor: brak danych Arcybiskup Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki, który jest w Watykanie z kolejną grupą polskich biskupów w ramach wizyty ad limina Apostolorum, odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące znaczenia obecności Polski w Unii Europejskiej. Nie ma mowy o żadnym wychodzeniu z Europy- stwierdził metropolita poznański.

Hierarcha mówił o swoim niedawnym pobycie w Rzymie, na obchodach 50- lecia Rady Konferencji Biskupów Europy. Była to okazja, by przypomnieć o znaczeniu aspektu duchowego tożsamości i życia naszego kontynentu. „Europa nieustannie potrzebuje ducha i powrotu do myśli ojców założycieli” – podkreślił abp Gądecki. Jego zdaniem, z upływem czasu jesteśmy świadkami wypaczania tej myśli ojców założycieli. W tym kontekście podkreślił potrzebę powracania do korzeni Europy. Bez nich nie widać przyszłości Europy, bo czysty pragmatyzm z jakim buduje się obecnie Unię Europejską na pewno nie przyczynił się do jej umocnienia – stwierdził.

Jednocześnie arcybiskup Gądecki zauważył, że Unia stwarza większe możliwości każdemu z jej mieszkańców oraz płaszczyznę jedności. „Wszyscy chcemy pozostawać w Europie", nie ma wątpliwości metropolita. Jednocześnie wyraził ubolewanie z powodu budowania w Europie murów. „Ich tworzenie nie jest czymś zdrowym. Jest bodźcem do wskrzeszania złych duchów, które stawiają jedynych przeciwko drugim i starają się udowodnić złą wolę drugiej strony. Trzeba szukać pokoju ze wszystkimi- to jest nasze główne zadanie” – podkreślił przewodniczący KEP.

Przypomnijmy- podczas wizyty ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, polscy biskupi odwiedzają urzędy Stolicy Apostolskiej i spotkają się z papieżem. W drugiej grupie do Wiecznego Miasta przybyli ordynariusze i biskupi pomocniczy z archidiecezji gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej.Wizyta zakończy się pod koniec października. Do tego czasu mają ją odbyć polscy biskupi ze wszystkich ponad 40 diecezji.

Źródło: ekai