Relikwie bł. męczenników z Pariacoto w białobrzeskiej parafii

2022-02-01 13:24
Relikwiarze Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski
Autor: Radio PLUS Radom Relikwiarze bł. ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego

Do kościoła św. Trójcy w Białobrzegach w diecezji radomskiej zostały wprowadzone relikwie błogosławionych ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy w obronie wiary zostali zamordowani w Pariacoto w 1991 roku. To pierwsi polscy misjonarze męczennicy.

Ojcowie Tomaszek i Strzałkowski to franciszkanie, którzy pod koniec lat '80 wyjechali do Pariacoto w Peru. Oddali się w pełni dla ludzi. Stali się dla nich wszystkim. Indianie potrzebują często kilku lat, żeby powiedzieć do białego, że jest "swój". Ojciec Michał i Zbigniew w ciągu kilku miesięcy stali się "swoimi" - mówi brat Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników z Pariacoto.

Podkreślił, że to błogosławieni na czasy współczesne. Oni są patronami w obronie przed terroryzmem. Terroryzm to nie tylko to, co my widzimy w telewizji, że gdzieś wybuchnie bomba. To jest namacalny i widoczny terroryzm, ale terroryzmu doświadczamy każdego dnia. Ile złości i nienawiści jest w nas. Zbyszek i Michał przychodzą z darem pokoju i pojednania - powiedział franciszkanin w rozmowie z Radiem Plus Radom.

Brat Jan zaapelował również o zgłaszanie się osób, które spotkały się z cudem za wstawiennictwem błogosławionych ojców Zbigniewa i Michała. Kult rozszerza się na całym świecie. Mamy wiele świadectw osobistych. Jeśli ktoś z was przez wstawiennictwo męczenników uzyskał cud, czy łaskę, to prosimy do nas pisać. To jest bardzo potrzebne do Watykanu - apeluje brat Jan.

Błogosławieni Ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku przez bojowników ze Świetlistego Szlaku. Ich proces beatyfikacyjny zakończył się 5 grudnia 2015 roku w Chimbote.

Źródło: Radio PLUS Radom