Rośnie popularność wolontariatu w Portugalii. To zasługa ŚDM

2024-01-16 15:27
ŚDM 2023 w Lizbonie. Tłumy wiernych i wielka spowiedź. Podczas, której obecny jest Papież Franciszek
Autor: PAP/ EPA/TIAGO PETINGA / POOL

Dzięki licznemu włączeniu się portugalskich katolików w organizowane w sierpniu 2023 r. na terenie aglomeracji lizbońskiej Światowych Dni Młodzieży w Portugalii wzrosła popularność wolontariatu. Taki pogląd wyrazili przedstawiciele Kościoła katolickiego i związanych z nim organizacji społecznych.

Miguel Pinto, członek kilku organizacji charytatywnych działających w archidiecezji Lizbony, powiedział KAI, że po zakończeniu zeszłorocznej edycji ŚDM w wielu miejscach osoby, które pomagały w organizacji tego wydarzenia, nadal włączają się w różne działania swych parafii. Są wśród nich zarówno nastolatkowie i młodzież do 30. roku życia, jak i osoby, które mają 40 lat i więcej.

Zdaniem innego wolontariusza – Pedro Viany impreza ta podniosła rangę wolontariatu. — "Dzięki niej udało się niejako stworzyć nowe pokolenie ochotników (…). Wiele osób wciąż chce pomagać i poświęcać się dla innych" – dodał Viana. Przypomniał, że na zakończenie ŚDM papież spotkał się w podlizbońskim Alges z grupą ponad 25 tys. wolontariuszy.

Centralne obchody 37. Światowych Dni Młodzieży odbyły się w dniach 1-6 sierpnia 2023 w stolicy Portugalii z udziałem ponad miliona osób. Uczestniczył w nich także papież Franciszek.

Źródło: Ekai