Rynek Główny w Krakowie wypełniony patriotycznym śpiewem

2023-11-12 10:25
86 Krakowska Lekcja Śpiewania
Autor: Maksymilian Tokarczyk 86 Krakowska Lekcja Śpiewania

W sobotni wieczór z okazji Dnia Niepodległości w Krakowie odbyła się 86. Lekcja Śpiewania. Wydarzeniu upamiętniającym odzyskanie suwerenności przez Polskę patronowało hasło „Radosna Niepodległości”. Reklama

Po raz kolejny krakowianie i turyści spotkali się na Rynku Głównym w Krakowie, by patriotyzm wyrazić muzyką i śpiewem. Lekcje Śpiewania stały się już nieodzownym elementem obchodów świąt państwowych w stolicy Małopolski.

Za każdym razem chcemy przełamać koturnowe sposoby ich przeżywania. Pragniemy także wyjść poza codzienne niesnaski i podziały. A cóż bardziej jednoczy niż wypowiadanie w jednym czasie tych samych słów, które w dodatku mówią o wyjątkowych dziejach naszego kraju. Ta treść na pewno sprawia, że budują się więzi i zgromadzeni tutaj czują się jedną wielką polską rodziną – podkreślił Waldemar Domański, pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Zwyczajowo śpiew ze sceny prowadził teatr Loch Camelot pod kierunkiem Ewy Korneckiej. Nie zabrakło też tradycyjnych śpiewników, które rozdano przybyłym

„Święta patriotyczne nie muszą, a w przypadku takich radosnych rocznic jak 11 listopada, nie powinny wręcz ograniczać się do oficjalnych ceremonii. Dlatego dobrze, że towarzyszą im takie wydarzenia” – napisał we wstępie do wspomnianych śpiewników Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Pomimo deszczowej pogody Rynek Główny wypełnił się krakowianami i turystami, którzy śpiewali z uśmiechem na ustach. Wśród odśpiewanych pieśni znalazły się m.in. „Marsz Strzelców 1863”, „Pałacyk Michla”, „Przysięga Kościuszki” czy „Armata”.

- Cieszę się, że mogę być tutaj obecna. To wyjątkowe spotkania, które w sposób niestandardowy uczą historii Polski i patriotyzmu. Myślę, że radosna muzyka to doskonały pomysł, by rozwijać w ludziach poczucie polskości – oceniła pani Marta.

Źródło: Ekai