Rzym: 31 maja papieski różaniec w intencji pokoju

2022-05-26 13:25
Bazylika Santa Maria Maggiore w Rzymie
Autor: Fallaner/wikim edia commons

Na zakończenie maja– miesiąca maryjnego papież Franciszek chce ofiarować światu znak nadziei, cierpiącemu z powodu konfliktu w Ukrainie i głęboko zranionemu przemocą na wielu teatrach wojny, które wciąż są aktywne.

We wtorek, 31 maja o godz. 18.00 Ojciec Święty odmówi Różaniec przed figurą Maryi Królowej Pokoju w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie – poinformowała Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Figura powstała na zamówienie Benedykta XV. Została wykonana przez rzeźbiarza Guido Galli, ówczesnego wicedyrektora Muzeów Watykańskich, aby prosić Matkę Bożą o zakończenie I wojny światowej w 1918 r. Jest ona przedstawiona z lewą ręką uniesioną na znak zakończenia wojny, a w prawej trzyma Dzieciątko Jezus, gotowe do podania gałązki oliwnej symbolizującej pokój. U jej podstawy wyrzeźbiono kwiaty, symbol rozkwitu życia i powrót pokoju. Tradycją jest, że wierni kładą u stóp Matki Bożej małe, odręczne karteczki z intencjami modlitewnymi.

Papież złoży u stóp figury wieniec z kwiatów, a potem skieruje modlitwę do Matki Bożej i pozostawi swoją szczególną intencję. W papieskiej modlitwie wezmą udział chłopcy i dziewczęta, którzy w minionych tygodniach przyjęli Pierwszą Komunię Świętą i Bierzmowanie, skauci, rodziny ze Wspólnoty Ukraińców mieszkających w Rzymie, przedstawiciele młodzieży, członkowie Korpusu Żandarmerii Watykańskiej i Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej oraz trzech parafii rzymskich pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, a także członkowie Kurii Rzymskiej. Do odmawiania dziesiątek różańca zaproszono rodzinę ukraińską, osoby spokrewnione z ofiarami wojny oraz grupę kapelanów wojskowych.

Innym ważnym znakiem jest udział sanktuariów międzynarodowych z całego świata i z krajów dotkniętych wojną lub o silnej niestabilności politycznej. Będą odmawiać różaniec w tym samym czasie co Ojciec Święty i będą połączone poprzez streaming z transmisją na żywo z Rzymu. Będą to w łączności z Papieżem: Sanktuarium Matki Bożej w Zarwanicy na Ukrainie; Katedra Sajdat al-Najat (Matki Bożej Zbawienia) w Iraku; Katedra Matki Bożej Pokoju w Syrii; Katedra Maryi Królowej Arabii w Bahrajnie. Dołączy do nich także m.in. Sanktuarium Jasnogórskie.

Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zachęca wszystkich wiernych we wszystkich częściach świata do wspierania papieża Franciszka w jego modlitwie do Królowej Pokoju. Modlitwa będzie transmitowana na żywo na oficjalnych kanałach Stolicy Apostolskiej, a także przez media katolickie.

Źródło:ekai