Sekretarz Episkopatu ws. zmiany systemu finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych

2023-12-29 15:18
Bp Miziński religia
Autor: Archidiecezja Warszawska

W związku z planami zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie – poinformował bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Nawiązując do rządowych zapowiedzi likwidacji Funduszu Kościelnego bp Miziński przypomina, że powstał on jako forma rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez Państwo nieruchomości ziemskie. - Podstawą prawną jego utworzenia była ustawa z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego - pisze Sekretarz Generalny KEP.

Równocześnie hierarcha podkreśla, że w związku z planami zastąpienia Funduszu innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie a gotowość do prowadzenia rozmów w tej kwestii wykazał już w latach 2012/2013.

Jak dodaje Sekretarz Generalny KEP, jeśli obecna sytuacja wymaga powrotu do prac nad zmianami obowiązujących przepisów dotyczących finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych należy zadbać, aby dokonywało się to w zgodzie z postanowieniami Konkordatu, a także konstytucyjną zasady zgodnej regulacji relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. - Z Funduszu Kościelnego bowiem korzystają dziś wszystkie związki wyznaniowe o uregulowanej sytuacji prawnej - kończy bp Miziński.

Źródło: BP KEP