Seminaria duchowne pomagają uchodźcom z Ukrainy!

2022-03-24 17:21
Seminaria duchowne pomagają uchodźcom z Ukrainy!
Autor: episkopat.pl Seminaria duchowne pomagają uchodźcom z Ukrainy!

Zbiórki i transport darów, kwesty pieniężne czy udzielenie pomieszczeń na noclegi. Klerycy przygotowują także pożywienie i włączają się w wolontariat na granicy. Zdarza się też, że pracują jako tłumacze. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Polskie seminaria duchowne od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę pomagają w różny sposób zarówno uchodźcom zza naszej wschodniej granicy, jak i tym, którzy mimo wojny pozostali na Ukrainie. We wsparcie zaangażowanych jest co najmniej 26 diecezjalnych i zakonnych uczelni.

Czytaj także: Spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów. Kiedy? Sprawdź szczegóły!

Jak informuje KAI ks. dr Piotr Kot, rektor WSD w Legnicy i przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych, do którego spływają informacje o zaangażowaniu seminarzystów i ich uczelni, pomoc na rzecz Ukrainy odbywa się zarówno w ramach bezpośredniego wsparcia na granicy polsko-ukraińskiej, jak i tam, gdzie mieści się dane seminarium duchowne. Rozmaitą pomoc oferują seminaria większe i mniejsze, diecezjalne i zakonne.

W pomoc Ukrainie włączone są seminaria duchowe w całej Polsce.Klerycy z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie jako wolontariusze pomagają ukraińskim uchodźcom na terenie stołecznego Dworca Zachodniego. Organizują jedzenie, wskazują drogę na pociąg, pomagają załatwić formalności, a także wspierają duchowo bezradnych, zmęczonych kilkudniową podróżą ludzi. – Klerycy jeżdżą tam popołudniami, a nawet zostają na całą noc. Pomagają na wszystkie możliwe sposoby: kupują bilety, wskazują kierunki na pociąg, organizują jedzenie – informuje ks. Piotr Kucharczyk, prokurator warszawskiego seminarium.

W Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie przebywa stale ponad 30 uchodźców z Ukrainy. Najpierw byli to uciekinierzy z bombardowanego Charkowa, głównie kobiety i dzieci. Grupa jednak ciągle się zmienia: jedni jadą dalej lub znajdują mieszkania, inni przyjeżdżają, aby odnaleźć chwilę spokoju i bezpieczeństwa. Dzieci, które ostatnio wyjechały, postanowiły się pożegnać na swój sposób – zostawiając rysunki niebiesko-żółtych serc z podziękowaniami za „ciepłe przyjęcie, gościnność i cierpliwość”.

Wolontariat kleryków Metropolitalnego Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Lublinie polega na przewożeniu seminaryjnym busem uchodźców z polsko-ukraińskich przejść granicznych do Lublina i okolicznych miejscowości.

Szczegóły dotyczące pomocy udzielanej uchodźcom przez seminaria znajdziesz >>TUTAJ<<

Sedno Sprawy - Bartosz Cichocki