Sportowcy z Watykanu na Mistrzostwach Małych Państw Europy

2024-06-20 20:55
Athletica Vaticana
Autor: Vatican News/Facebook

Watykańscy sportowcy z klubu Athletica Vaticana wezmą udział w lekkoatletycznych Mistrzostwach Małych Państw Europy. Te odbędą się w sobotę, 23 czerwca w Gibraltarze. W imprezie wezmą udział zawodnicy z 18 krajów.

Wraz z pięcioma atletami z Watykanu (Emiliano Morbidelli, Carlo Pellegrini, Rien Schuurhuis, Giuseppe Tetto, Giuseppe Zapparata) w zawodach uczestniczyć będą sportowcy z: Albanii, Andory, Armenii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Cypru, Czarnogóry, Gibraltaru, Gruzji, Islandii, Kosowa, Liechtensteinu, Luksemburga, Macedonii Północnej, Malty, Mołdowy, Monako i San Marino.

Drużyna watykańska weźmie udział w mistrzostwach po raz trzeci. Jej największym dotychczasowym sukcesem było trzecie miejsce Sary Carnicelli w biegu na 5 kilometrów.

„W międzynarodowym kontekście napięć i wojny – czytamy w watykańskiej zapowiedzi udziału w mistrzostwach – sport sam w sobie może być szansą na wzajemne zrozumienie, eliminując uprzedzenia i wrogość poprzez dialog między różnymi kulturami i religiami. Jest to przesłanie, które papież Franciszek powtórzył w ostatnich dniach we wstępie do książki «Igrzyska pokoju. Dusza igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich” (Watykańska Księgarnia Wydawnicza), promowanej przez Athletica Vaticana”.

W Gibraltarze drużyna watykańska ma, oprócz udziału w zawodach, przygotować włoską kolację dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin z ruchu „Wiara i światło”. Papieskich sportowców gościć będą gibraltarscy katolicy.

Źródło: ekai