Stolica Apostolska znów apeluje o wielkanocny rozejm

2022-04-21 14:04
Watykan
Autor: Jm Hbg/flickr licencja CC-BY-Sa

Watykan ponownie apeluje o zawieszenie broni w Ukrainie na czas obchodzonych w Kościołach Wschodnich- Świąt Wielkanocnych. Te przypadają 24 kwietnia. Mówi o tym opublikowany dzisiaj komunikat Stolicy Apostolskiej.

W Niedzielę Palmową papież Franciszek wezwał do zawarcia wielkanocnego rozejmu w celu osiągnięcia pokoju. Tym samym Ojciec Święty i Stolica Apostolska przyłączyły się do apelu, jaki Antonio Guterres, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, w porozumieniu ze Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, wystosował 19 kwietnia.

Wiedząc, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, wzywają Pana, aby ludność uwięziona w strefach wojny mogła zostać ewakuowana i aby wkrótce został przywrócony pokój, oraz proszą rządzących państwami, aby wysłuchali wołania ludzi o pokój – czytamy w watykańskim komunikacie.

Z ostatnich informacji wynika, że Rosja odrzuciła propozycję sekretarza generalnego ONZ- poinformował na Twitterze stały przedstawiciel Ukrainy przy Organizacji Serhij Kysylyca. Wcześniej wstrzymanie ognia na czas świąt poparło ukraińskie MSZ. Dyplomata podkreślił, że według Moskwy rozejm to "chęć dania wytchnienia kijowskim nacjonalistom i radykałom, aby mogli się przegrupować" i pozwoliłby stronie ukraińskiej na "aranżowanie nowych nieludzkich prowokacji i wprowadzanie nowych fałszerstw na temat działań rosyjskich żołnierzy".

Źródło:ekai