Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych: Kiedy obchodzimy?

2021-11-17 16:44
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
Autor: episkopat.pl Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

W najbliższą niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Będzie msza święta i zbiórka pieniędzy. Sprawdź szczegóły.

W trzecią niedzielę listopada, czyli w tym roku 21 listopada, przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. - Szczególnie w tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste – zachęca ks. dr Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.

Czytaj także: "Ratujemy życie - Misyjny Ambulans​": Stowarzyszenie MIVA Polska znowu w akcji!

MIVA Polska oraz Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęcają z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych do pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.  W związku tym  dniem MIVA Polska organizuje akcję „Ratujemy życie – misyjny ambulans”, podkreślając wielką wagę życia ludzkiego i konieczność jego ratowania i zachęca do wsparcia na rzecz ratowania życia poprzez pomoc na zakup ambulansu do najbiedniejszych regionów świata, gdzie pracują polscy misjonarze.

Z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, 21 listopada o godz. 10.00 w kościele pw. NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, przy ul. Kromera 2a w Olsztynie zostanie odprawiona Msza Święta za Ofiary Wypadków. W modlitwie wezmą udział: 

  • Policjanci Ruchu Drogowego,
  • Strażacy, Ratownicy Medyczni,
  • Inspekcja Transportu Drogowego,
  • Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej
  • oraz Drogowcy.

Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych są co roku połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani – ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia.

Czytaj także: „Trochę ciepła dla bezdomnego”: Ruszyła akcja wspierająca bezdomnych zimą

Każdego roku w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa Stowarzyszenie PRZEJŚCIE  organizuje uroczyste obchody z wypominkami i Mszą Świętą za wszystkich, którzy zginęli na drogach. W Zabawie znajduje się też specjalny pomnik i park pamięci (więcej informacji na: www.przejscie.com).

Z okazji Dnia Pamięci O Ofiarach Wypadków Drogowych Dyrektor MIVA Polska i Krajowy Duszpasterz Kierowców uwrażliwiają także na potrzebę wyrażania zgody na użycie organów do przeszczepów w wypadku śmierci.  Wyrażenie takiej zgody jest aktem miłości wobec bliźniego służącym życiu. W Biurze MIVA Polska można otrzymać obrazki ze św. Krzysztofem, na których odwrocie znajduje się formularz imiennej zgody na pobranie narządów w  razie śmierci.

Czytaj także: Rusza kampania społeczna: „Oszukani, bezbronni, nasi bliźni – my możemy ich ocalić”

Po raz pierwszy w Polsce Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków obchodzono 19 listopada 2006 r. w katedrze polowej WP w Warszawie. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska, a Mszy św. przewodniczył śp. bp Tadeusz Płoski – Biskup Polowy WP.

Modlitwa za kierowców

Panie nasz Boże, prosimy o pomoc i opiekę, abyśmy dobrze i rozsądnie posługiwali się naszymi pojazdami. Ojcze błogosław naszym podróżom, spraw abyśmy jeździli bezpiecznie i szczęśliwie docierali do celu. Ojcze Miłosierny – przyjmij naszych zmarłych do Twojej chwały w niebie: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…