Synodalny „Areopag Młodych” w Gdańsku

2022-02-01 14:12
Młodzi w kościele kościół
Autor: parroquiamadridejos/cathopic.com

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej zaprosiło młodzież, rodziców, katechetów i duszpasterzy do wspólnego dzielenia się doświadczeniem wiary i odkrywania swojego miejsca w Kościele. Wydarzenie nazwane „Areopagiem Młodych” zorganizowano w ramach trwającego w Kościele powszechnym synodu o synodalności.

Organizatorzy zadbali o bogaty program spotkania. - Dla każdej z grup przygotowano konferencje, które poprowadzili zaproszeni prelegenci - dla młodych - Kasia i Arek Aszykowie, a dla starszych - Michał Frąckowicz z zespołu "Mocnych w Duchu". Odbyły się również krótkie warsztaty dla wszystkich. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą do Ducha Świętego oraz krótkim rozważaniem Biblii.

Jeden ze studentów powiedział, że tego rodzaju spotkania synodalne są świetną okazją do tego, by młodzi z archidiecezji mogli się poznać. - Słowem kluczem jest tutaj właśnie spotkanie. Dzięki niemu możemy siebie zobaczyć, porozmawiać, podzielić się swoim doświadczeniem obecności Boga w codzienności. Widzimy, ile osób w naszym wieku również żyje wiarą. To dodaje siły do dawania świadectwa - stwierdził student.

Kolejny z uczestników zaznaczył, że synod to okazja do tego, by nauczyć się, że Kościół polega na relacjach i na spotkaniu. Dodał jednocześnie, że wspólnota jest potrzebna, by wzrastać w Kościele. Jeszcze inny uczestnik zwrócił uwagę, że Areopag dał mu okazję do zabrania głosu. - Super, że synod daje możliwość nam, świeckim do włączenia się w dyskusję o kształcie Kościoła. To jest naprawdę ważne - zaznaczył.

Łukasz Stopa z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej powiedział, że to spotkanie jest ważne nie tylko w kontekście synodu - Chcemy pokazywać młodzieży, że Kościół jest tu i teraz. oraz wpisuje się w dzisiejsze realia.

„Areopag Młodych” to kolejna, lokalna inicjatywa wpisująca się w proces synodalny zainicjowany przez papieża Franciszka.

Źródło: KAI