Ukraina: polscy biskupi w Irpieniu i Buczy

2022-05-20 12:19
Biskupi w Ukrainie
Autor: fot. Arch gnieźnieńska @prymasowska/Twitter

Polscy biskupi, którzy przebywają w Ukrainie z wizytą solidarnościową, odwiedzili wczoraj Kijów, byli też w Irpieniu i Buczy. "Stajemy we wspólnocie wiary jako bracia, by modlić się o pokój w Ukrainie, o to, by Bóg powstrzymał rosyjskiego agresora" - mówił abp Wojciech Polak. Delegacja Konferencji Episkopatu Polski z jej przewodniczącym abp Stanisławem Gądeckim, wraca do kraju w piątek.

W ukraińskiej stolicy polscy biskupi spotkali się m.in. ze zwierzchnikami: Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) – arcybiskupem większym kijowsko-halickim Swiatosławem Szewczukiem i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem, jak również z sekretarzem ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paulem Richardem Gallagherem.Biskupi sprawowali mszę świętą w konkatedrze św. Aleksandra, w której uczestniczył ambasador RP Bartosz Cichocki. Eucharystię sprawowano po polsku z czytaniami w języku ukraińskim – na ten język tłumaczono również homilię abp. Polaka.

Prymas Polski zauważył, że w czasie wojny szukamy źródeł prawdziwej mocy i siły, które płyną ze zjednoczenia z Tym, który „jest naszym życiem i zmartwychwstaniem”. Chrystus zmartwychwstały jest źródłem naszej pełnej radości, która wypływa z tego, że z miłości oddał On za nas swoje życie. Z krzyża Jezus wzywa nas, byśmy odpowiadali miłością na Jego miłość – tłumaczył hierarcha.

Podczas pobytu w stolicy Ukrainy, biskupi odwiedzili Sobór Mądrości Bożej i spotkali się z głową PKU metropolitą Epifaniuszem w jego rezydencji, modlili się też w katedralnym soborze św. Michała o Złotych Kopułach. Tego dnia goście z Polski udali się również do Irpienia i Buczy – miast w obwodzie kijowskim, które najbardziej ucierpiały wskutek napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę. Na własne oczy zobaczyli skutki tych działań. W Buczy przed wspólnym grobem, do którego okupanci wrzucili ciała zamordowanych przez siebie bezbronnych mieszkańców, modlili się za ofiary terroru rosyjskiego.

Jak wyznał abp Polak- gdy klęczał przy zasypanym piaskiem zbiorowym grobie w Buczy, z którego ekshumowano ciała pomordowanych, doświadczył prawdy, że „to miejsce śmierci jest miejscem zmartwychwstania i życia”. Bo ci, którzy zostali tak okrutnie i barbarzyńsko pozbawieni życia, wołają, byśmy byli ludźmi zmartwychwstania i życia – podkreślił hierarcha. Na zakończenie zaznaczył, że polscy biskupi przybyli na Ukrainę, aby razem z jej mieszkańcami prosić o to, by „Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie”.

Delegacja episkopatu Polski przyjechała do Ukrainy 17 maja. Biskupi chcieli dać świadectwo solidarności z tym krajem w czasach wojny. Wcześniej odwiedzili też Lwów. W polskiej delegacji, obok metropolity poznańskiego, znaleźli się też prymas Polski metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak i sekretarz episkopatu, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Media ukraińskie, zwłaszcza kościelne, zwróciły uwagę, że to pierwsza, tak wysokiej rangi delegacja krajowej konferencji biskupiej, jaka odwiedziła Ukrainę od 24 lutego gdy wybuchła wojna.

A w sobotę 21 maja o godz. 16.00 w kurii metropolitalnej archidiecezji poznańskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak i rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak wezmą udział w konferencji prasowej, która będzie podsumowaniem wizyty w Ukrainie.

Źródło:ekai