Ukraina: poświęcono 8000 wielkanocnych bab, które trafią na front

2022-04-20 17:39 Justyna Bieniek
Epifaniusz
Autor: The Presidential Administration of Ukraine/wikimedia commons

Metropolita Epifaniusz poświęcił 8000 wielkanocnych bab, które trafią do oddziałów armii ukraińskiej walczących na froncie. "Niech ten świąteczny chleb - symbol życia, męstwa, zmartwychwstania - stanie się promieniem radości i światła pośród ciemności wojny i śmierci" - powiedział zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Przy okazji zapewnił, że „Pan da nam całkowite zwycięstwo nad agresorem”.

„Wiemy, że Chrystus przyszedł na świat i dokonał dzieła zbawienia dla każdego z nas. Pokonał śmierć, pokonał zło. My również teraz walczymy z siłami zła. Dziś to nie tylko wojna między Rosją a Ukrainą, to coś głębszego – to walka dobra ze złem, między prawdą a kłamstwem. Ale wiemy, że dobro zawsze wygrywa w historii. Dlatego zbliżające się święta Zmartwychwstania Pańskiego inspirują nas do dalszej wytrwałej walki, do obnażania kłamstw, wykorzeniania zła i ustanawiania dobra" – napisał hierarcha na swoim facebookowym profilu.

Metropolita Epifaniusz zapewnił także, że Pan da całkowite zwycięstwo nad agresorem. "Błogosławię naszych obrońców. Jesteśmy im wdzięczni, że bronią nas przed wrogiem, przed złem, zawsze modlimy się za nich i prosimy Boga o ich ochronę i pomoc" – powiedział prymas Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

Wielkanoc w Kościele prawosławnym przypada w najbliższą niedzielę 24 kwietnia. Autokefaliczny Prawosławny Kościół Ukrainy, który istnieje od grudnia 2018 r., jest największym Kościołem prawosławnym w Ukrainie. Przynależność deklaruje 34 % Ukraińców czyli ok. 15 mln. Podlega on zwierzchnictwu Patriarchatu Konstantynopola, w związku z czym nie jest uznawany przez Patriarchat Moskiewski. W obecnej sytuacji, ludobójstwa dokonywanego przez armię rosyjską na ludności Ukrainy, wiele ukraińskich parafii z Patriarchatu Moskiewskiego przechodzi do niezależnego od Moskwy Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

Źródło:ekai