W Berlinie odnaleziono najstarszy manuskrypt Ewangelii o dzieciństwie Jezusa

2024-06-05 19:27
Biblia
Autor: Diecezja Płocka

Papirolodzy rozszyfrowali fragment manuskryptu jako najwcześniejszą zachowaną kopię Ewangelii Dzieciństwa Tomasza, która opisuje dziecięce lata Jezusa. Naukowcy datują rękopis na IV–V wiek, poinformował Instytut Chrześcijaństwa i Starożytności Uniwersytetu Humboldta (HU) w Berlinie. Ewangelia mówi o dzieciństwie Jezusa i jest zaliczana do tzw. apokryfów Nowego Testamentu. Nie zostały one uwzględnione w Biblii, ale ich historie były bardzo popularne i szeroko rozpowszechnione w starożytności i średniowieczu.

Z informacji wynika, że od kilkudziesięciu lat fragment papirusu w języku greckim o numerze inwentarzowym P.Hamb.Graec. 1011 leżał niezauważony w Bibliotece Państwowej i Uniwersyteckiej Carla von Ossietzky'ego w Hamburgu. Odkrycia dokonali papirusolodzy Lajos Berkes z Instytutu Berlińskiego i jego kolega Gabriel Nocchi Macedo z Uniwersytetu w Liège w Belgii.

„Fragment jest niezwykle interesujący dla badań” – wyjaśnił Berkes, asystent naukowy na Wydziale Teologicznym HU. „Z jednej strony dlatego, że udało nam się datować go na IV-V wiek, co czyni go najwcześniejszym znanym egzemplarzem. Z drugiej strony, ponieważ udało nam się uzyskać nowy wgląd w przekaz tekstu” - zaznaczył. Do tej pory za najwcześniejszą grecką wersję tekstową Ewangelii Tomasza uważano kodeks z XI wieku.

Prawdopodobnie po raz pierwszy Ewangelia została spisana w II wieku naszej ery. „Nasze odkrycia dotyczące tej późnoantycznej greckiej kopii dzieła potwierdzają obecną ocenę, że Ewangelia Dzieciństwa według Tomasza została pierwotnie napisana w języku greckim” – zaznaczył Nocchi Macedo. Fragment o wymiarach około 11 na 5 centymetrów zawiera pozostałości 13 linii greckich liter, po około 10 liter w linii, i pochodzi z późnoantycznego Egiptu.

Źródło: ekai