W czwartek szereg inicjatyw środowisk pro-life przed debatą nt. aborcji

2024-04-09 11:07
Program Aktywna mama
Autor: Getty Images Babciowe to dodatkowe świadczenie dla młodych rodzin

W najbliższy czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektów ustaw mających zwiększyć prawną dostępność aborcji. Tego dnia część środowisk broniących życia zorganizuje szereg inicjatyw wyrażających sprzeciw wobec proaborcyjnych projektów.

Zgodnie z projektami, dopuszczalna ma być aborcja „na życzenie” do 12. tygodnia ciąży, a w sytuacji podejrzenia poważnej choroby lub niepełnosprawności dziecka, możliwe byłoby uśmiercenie go nawet na godzinę przed narodzinami.

W dniu procedowania posłów nad projektami przed Sejmem ustawiony zostanie dzwon „Głos Nienarodzonych”, w który uderzyć będą mogli wszyscy przechodnie. W tym miejscu odbędzie się również konferencja prasowa.

W Bazylice Świętego Krzyża zostanie odprawiona Msza Święta, po której wyruszy Marsz w Obronie Dzieci. Manifestacja zakończy się przed Sejmem.

Pierwsze czytanie projektów ustaw jest zaplanowane na 11 kwietnia. W Sejmie złożone zostały cztery projekty. Pierwszy z nich – autorstwa Lewicy – zakłada legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży. Taka propozycja znajduje się również w projekcie Koalicji Obywatelskiej. Projekt ten zezwala też w niektórych przypadkach na aborcję w późniejszym terminie oraz zakłada zmuszenie placówek medycznych do wykonywania aborcji, jeśli podmiot jest związany umową z NFZ.

Z kolei projekt Trzeciej Drogi domaga się odwrócenia skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., zakazującego aborcji eugenicznej. Oznaczałoby to powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego.

Inny projekt Lewicy ma nowelizować Kodeks karny poprzez częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z aborcją. Projekt zakłada całkowite przyzwolenie na zabicie dziecka do 12. tygodnia ciąży za zgodą kobiety oraz wyłączenie karalności aborcji za zgodą kobiety po 12. tygodniu ciąży w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka.

W dniu pierwszego czytania, środowiska obrońców życia organizują szereg akcji sprzeciwu wobec proaborcyjnych projektów. O godz. 8.00 przed Sejmem RP zostanie ustawiony dzwon „Głos Nienarodzonych”, poświęcony przez papieża Franciszka. Będzie mógł w niego uderzyć każdy przechodzień, tak, aby głos dzwonu był słyszany przez posłów.

O 14.00 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli największych organizacji pro-life. Wezmą w niej udział: Jerzy Kwaśniewski – prezes Ordo Iuris, Mariusz Dzierżawski – prezes Fundacji Pro – Prawo do Życia, Katarzyna Gęsiak – analityk Ordo Iuris oraz Marcin Perłowski – Centrum Życia i Rodziny

Po konferencji zainaugurowana zostanie akcja „Dziecko ma swoje miejsce!”. Każdy przechodzień będzie mógł symbolicznie podnieść z ziemi figurkę dziecka nienarodzonego i umieścić ją w dziecięcym wózku.

Następnie o godz. 15.00 w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu odprawiona będzie Msza Święta w intencji obrony życia. Po jej zakończeniu o 16.00 rozpocznie się wiec przy pobliskim Pomniku Mikołaja Kopernika. Z tego miejsca o 17.00 wyruszy Marsz w Obronie Dzieci, który dotrze przed Sejm RP.

Wciąż trwa także akcja „Zadzwoń do posła”. Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny zachęcają do kontaktu telefonicznego i mailowego z biurami poselskimi w celu zaapelowania do parlamentarzystów o poszanowanie konstytucyjnej ochrony życia i odrzucenie proaborcyjnych projektów ustaw.

Źródło: Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny