W poniedziałek finał konkursu biblijnego

2024-06-07 15:20
Finał konkursu biblijnego
Autor: https://civitaschristiana.pl

O tym, że Pismo święte jest księgą ciągle aktualną, ważną dla każdego pokolenia, przekonują uczestnicy konkursu biblijnego organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Już w najbliższy poniedziałek, 10 czerwca w Niepokalanowie rozpocznie się dwudniowy finał, w którym wezmą udział uczniowie szkół średnich, reprezentujący wszystkie diecezje w Polsce.

Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego finału.Finaliści zostali wyłonieni w kwietniowych etapach diecezjalnych. Trzej najlepsi uczniowie otrzymali szansę „walki” o indeksy na różne uczelnie wyższe i cenne nagrody rzeczowe.Etap ogólnopolski tradycyjnie zainauguruje wspólna modlitwa, ponieważ jednym z celów konkursu jest także stworzenie płaszczyzny spotkania młodego Kościoła i dzielenia się radością wiary.

Mszy św. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask przewodniczyć będzie o godz. 14.00 bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, członek Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Wieczorem, po etapie pisemnym konkursu, młodzi zobaczą film „Powołany 2” i spotkają się z jego twórcami. To kontynuacja internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Opowiada o zmaganiach młodych ludzi, którzy szukają swoich życiowych dróg.

Także w drugim dniu finału konkursu nie zabraknie wspólnej modlitwy. Młodzi wezmą udział w nabożeństwie słowa. Będą mieli również okazję do zwiedzenia Niepokalanowa, gdzie żył i posługiwał św. Maksymilian Maria Kolbe, męczennik z Oświęcimia. Gala finałowa i etap ustny rozpoczną się po południu. 

Siedmiu najlepszych uczniów wyłonionych po pisemnym teście przystąpi do odpowiedzi na pytania zadawane przez specjalnie powołaną komisję składającą się również z wybitnych biblistów pod przewodnictwem ks. prof. Mirosława Wróbla. Tekstem źródłowym Konkursu jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu.

Tematyka 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez „Civitas Christiana” obejmuje w tym roku Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. To, jak podkreśla ks. Wróbel, w nawiązaniu do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który zwraca szczególną uwagę na wspólnotowy wymiar Kościoła. Główne orędzie Księgi Sędziów polega na wezwaniu do postawy posłuszeństwa i ufności wobec Boga. Taka postawa prowadzi do budowania silnej wspólnoty Izraela, która jest w stanie przeciwstawić się wszelkim wrogom. Dzieje Apostolskie ukazują wspólnotę pierwotnego Kościoła, zwracając szczególną uwagę na życie apostołów Piotra i Pawła. Zachęcają pierwszych chrześcijan do głębokiego przyjęcia w wierze nauki Jezusa i wypełniania jej we wspólnocie pierwotnego Kościoła.

Patronat nad konkursem sprawują Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz abp Stanisław Gądecki, do niedawna przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W tym roku w konkursie biblijnym wzięło udział ponad 1260 szkół średnich.

Źródło: Civitas Christiana, it