W Rzeszowie odsłonięto tablicę poświęconą patronce polskich nauczycieli

2022-05-10 13:54
Patronka polskich nauczycieli błogosławiona Natalia Tułasiewicz
Autor: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Ona pragnęła jednego: jak najbardziej upodobnić się do Chrystusa w pełnieniu woli Bożej i w służbie braciom. Chciała zostać nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką – mówił bp Jan Wątroba w rzeszowskiej farze podczas uroczystości poświęconej bł. Natalii Tułasiewicz. Odsłonięto również tablicę dedykowaną patronce polskich nauczycieli.

W kościele farnym w Rzeszowie odprawiona została 9 maja msza św. w intencji dziękczynnej za ogłoszenie przez Stolicę Apostolską bł. Natalii Tułasiewicz patronką nauczycieli w Polsce. Uroczystość zgromadziła władze rządowe, wojewódzkie i samorządowe, odpowiedzialnych za instytucje i stowarzyszenia związane z edukacją i wychowaniem, a także nauczycieli i uczniów.

Przed rozpoczęciem liturgii Małgorzata Rauch, podkarpacka kurator oświaty, przedstawiła życiorys bł. Natalii Tułasiewicz. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, a w koncelebrze wzięło udział 10 kapłanów

W homilii bp Wątroba, nawiązując do postaci bł. Natalii Tułasiewicz, ochrzczonej 9 maja 1906 r. w kościele farnym w Rzeszowie, powiedział: Chciała zostać nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką (…) Bł. Natalia żyła Słowem Bożym i z tego źródła czerpała światło i mądrość w nieustannej pracy nad sobą.

Przed błogosławieństwem bp Jan Wątroba pobłogosławił tablicę poświęconą bł. Natalii Tułasiewicz. Została ona umieszczona na ścianie przy bocznym ołtarzu, gdzie znajduje się czczony przez wiernych obraz Patronki Nauczycieli. Tablicę odsłoniła Małgorzata Rauch wraz z przedstawicielami rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a także krewnymi bł. Natalii Tułasiewicz.

Źródło: diecezja rzeszowska