Warszawa: 10 czerwca msza w intencji zmarłego szer. Mateusza Sitka

2024-06-07 23:01
Msza za żołnierza
Autor: Ordynariat Polowy WP

W najbliższy poniedziałek, 10 czerwca o godz. 8, bp Wiesław Lechowicz odprawi w Katedrze Polowej WP Mszę św. w intencji zmarłego szer. Mateusza Sitka, żołnierza 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, pełniącego służbę w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie.

Na stronie internetowej Ordynariatu Polowego pojawiła się informacja zapowiadająca Mszę św., a także prośba Ordynariusza Wojskowego o modlitwę za zmarłego, jego rodzinę i żołnierzy. „Biskup polowy Wiesław Lechowicz składa płynące z serca kondolencje Rodzinie Zmarłego oraz żołnierzom Wojska Polskiego. Biskup wraz księżmi kapelanami Ordynariatu Polowego otacza modlitwą śp. szer. Mateusza Sitka”, poinformował rzecznik Ordynariatu Polowego ks. płk SG Zbigniew Kępa.

W czwartek po południu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o śmierci szer. Mateusza Sitka, żołnierza 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który został zaatakowany przez jednego z migrantów 28 maja. Do ataku doszło ok. godz. 4.30 w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Wojskowy miał powstrzymywać migranta przed przekroczeniem granicy i wtedy został zaatakowany. Ranny w klatkę piersiową trafił do szpitala w Hajnówce.

6 czerwca wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o konieczności przetransportowania rannego do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Niestety życia żołnierza nie udało się uratować. Na znak żałoby w instytucjach MON flagi zostały opuszczone do połowy masztu, wśród nich także te znajdujące się nad wejściem do katedry polowej. O modlitwę w intencji zmarłego zaapelował w czwartek bp Wiesław Lechowicz, w piątek, wraz z zapowiedzią Mszy św. w intencji szer. Mateusza Sitka, ten apel powtórzył.

Źródło: ekai, https://ordynariat.wp.mil.pl