Warszawa: w stolicy działa duszpasterstwo dla Białorusinów

2021-12-03 13:23
Archidiecezja Warszawska
Autor: Marek i Ewa Wojciechowscy/wikimedia commons

Od kilku tygodni przy parafii św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży, działa duszpasterstwo dla katolików z Białorusi mieszkających w Warszawie. W każdą niedzielę sprawowana jest dla nich Msza święta.

W niedziele i święta w kościele dolnym są sprawowane Msze święte w języku białoruskim. Wyjątkiem jest druga niedziela miesiąca, kiedy obie liturgie odprawiane są w kościele górnym w języku polskim z elementami języka białoruskiego. Po każdej Mszy wierni spotykają się z duszpasterzami na wspólną rozmowę przy kawie i herbacie – mówi ks. Wiaczesław Barok, duszpasterz wspólnoty.

Jak podkreśla, w Warszawie mieszkają i pracują tysiące Białorusinów, dlatego takie duszpasterstwo jest bardzo potrzebne. Na pierwsze spotkania przychodziło po sto osób – mówi duchowny. Białorusini spotykają się nie tylko w niedzielę, ale również online na spotkaniu formacyjnym w poniedziałki i soboty.

W duszpasterstwie posługują: ks. Wiaczesław Barok, który wcześniej był proboszczem w parafii w Rossonach na Białorusi oraz ks. Eugeniusz Wintow – doktorant na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który pochodzi z tego kraju. Duszpasterze pomagają też w przygotowaniach do przyjęcia sakramentów chrztu, Eucharystii oraz małżeństwa.

Z ks. Barokiem można się skontaktować poprzez mail: barokslava@gmail.com. Można także dołączyć do czatu dla Białorusinów katolików, którzy mieszkają w Warszawie: https://t.me/catholicBelarusWwa.

W niedziele i święta, msze w języku białoruskim w kościele dolnym sprawowane są o godz. 11:30 i 18:00.

Źródło:ekai