Watykan: rozważania kardynała Rysia otworzą pierwszą sesję konsystorza

2026-06-23 9:32

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” – rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Kardynał Grzegorz Ryś w beżowej infule i szatach liturgicznych, z okulary na nosie, podczas uroczystości kościelnej. O jego rozważaniach podczas konsystorza przeczytasz więcej na naszym portalu.
Autor: Archidiecezja Krakowska/ Materiały prasowe

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.

27 czerwca Mszę św. o godz. 7.30 w Bazylice św. Piotra będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re– dziekan Kolegium Kardynalskiego. Trzecia sesja będzie poświęcona tematowi „Budowanie dobra: place budowy naszych czasów”, a wprowadzi ją arcybiskup Johannesburga w Republice Południowej Afryki, kard. Stephen Brislin. Czwarta ma dotyczyć procesu wdrażania postanowień Synodu, z wprowadzeniem kard. Mario Grecha oraz dialogiem z Ojcem Świętym, po którym nastąpi Te Deum.

29 czerwca, w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, o godz. 9.30 w Bazylice św. Piotra Leon XIV będzie przewodniczył Mszy św.

Źródło: SIR, ekai