Watykan w ONZ: rosyjski atak na Ukrainę zagraża całemu światu

2023-09-21 10:05
Women, Peace and Security - UN Security Council Open Debate, 2022
Autor: Flickr Women, Peace and Security - UN Security Council Open Debate, 2022

- Nie ulega wątpliwości, że rosyjski atak na Ukrainę zagroził całemu globalnemu porządkowi, który powstał po II wojnie światowej – stwierdził na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ sekretarz ds. relacji z państwami – abp. Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher przypomniał, że najwyższą cenę wojny płacą cywile, zwykli ludzie, a przede wszystkim dzieci, młodzież i osoby starsze. Przytoczył słowa papieża Franciszka, że jesteśmy świadkami III wojny światowej, która „toczy się w kawałkach”.

- Nie ulega wątpliwości, że rosyjski atak na Ukrainę zagroził całemu globalnemu porządkowi, który powstał po II wojnie światowej. Jego negatywne konsekwencje można już dostrzec w sferze humanitarnej, demograficznej, żywnościowej, społeczno-politycznej, prawnej, gospodarczej, ekologicznej, wojskowej, nuklearnej, energetycznej, zdrowotnej, edukacyjnej, religijnej, migracyjnej i innych, które są w sumie podstawowymi elementami architektury światowego bezpieczeństwa. Zło nie jest w stanie generować dobra. Agresja może jedynie generować nową agresję. Jeśli ta wojna nie zostanie powstrzymana, a pokój nie będzie poszukiwany na każdym kroku, cały świat może pogrążyć się w jeszcze głębszym kryzysie - mówił.

Abp Gallagher zauważył, że dziś cała społeczność międzynarodowa, bardziej niż kiedykolwiek, nie może się poddać i pozwolić, by ta sprawa przeszła w milczeniu. - Aby zapewnić pokojową i bezpieczną przyszłość, wzywa się wszystkie państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych, a zwłaszcza te z Rady Bezpieczeństwa, do połączenia wysiłków w poszukiwaniu sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy, jako ważnego elementu globalnego pokoju, którego pragnie świat. Lepiej i taniej dla wszystkich jest inwestować w pokój niż w wojnę! - apelował.

- Stolica Apostolska, ze swojej strony, jest blisko Ukrainy i w pełni podtrzymuje jej integralność terytorialną, a ponadto stale angażuje się w inicjatywy humanitarne mające na celu złagodzenie cierpienia ludności ukraińskiej, zwłaszcza tej jej części, która jest najsłabsza i najbardziej bezbronna, jednocześnie wzywając wszystkie państwa i odpowiednie organizacje międzynarodowe, aby stały się kreatywnymi i odważnymi budowniczymi pokoju i twórcami konstruktywnego dialogu - zadeklarował arcybiskup.

Źródło:KAI