Wielki Post dla Życia - modlitewna akcja w intencji poszanowania życia ludzkiego oraz pokoju

2024-02-08 9:59
dziecko
Autor: canva

Wielki Post dla Życia - pod taką nazwą młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozpocznie w środę popielcową akcję modlitewną w intencji poszanowania życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz w intencji pokoju na świecie. Trwać ona będzie do niedzieli palmowej.

Wydarzenie odbędzie się już po raz 13., w tym roku pod nieco zmienioną nazwą. Do tej pory ta krucjata nosiła nazwę 40 Dni dla Życia.

- Niezmienna pozostaje idea tej krucjaty, czyli modlitewny szturm do Boga o poszanowanie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz o pokój na świecie, który tak bardzo jest związany z szacunkiem dla życia. Chcemy modlić się w obronie dzieci nienarodzonych, które same nie mogą zadbać o siebie, by każde z nich było kochane. Chcemy modlić się także za rodziców - o miłość i odwagę oraz umiejętność wyjścia z trudnej czasem sytuacji. Intencją jest również poruszenie serc tych, którzy nie potrafią jeszcze dostrzec piękna daru życia. - mówi Hanna Sopotnicka, koordynatorka tego dzieła.

W poprzednich edycjach tej akcji modlitwa trwała przez 40 dni, 24 godziny na dobę. Ze względów organizacyjnych zdecydowano w tym roku, że zmieniona zostanie nieco forma. - Biorąc pod uwagę głosy uczestników, zdecydowaliśmy, że w tym roku będzie nieco inaczej. Chcemy zapewnić modlitwę w intencji życia przez 40 dni czyli 960 godzin tak, aby każdego dnia „uzbierały” się 24 godziny modlitwy. Jest to osiągalne dzięki zadeklarowaniu chociażby jednej godziny (oczywiście można więcej) modlitwy w konkretnym dniu przez chętnych przyłączających się do akcji - wyjaśnia.

Jak podkreśla Katarzyna Tsarakhov z zarządu KSM, modlitwa jest dowolna. - Nie określamy rodzaju modlitwy. Może być np. różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, modlitwa Pismem św. lub jakakolwiek inna. Co więcej, może to być modlitwa indywidualna lub wspólnotowa. Ważne jest, aby trwała tyle czasu ile się zadeklarowało - wyjaśnia.

Aby przyłączyć się do akcji wystarczy zadeklarować godzinę (jedną lub więcej, w zależności od chęci i możliwości) modlitwy w intencji życia w konkretnym dniu. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod numerem 513 129 362 (w godzinach 10-18) oraz mailowo na adres 40dni@ksm.legnica.pl Szczegóły akcji, formularz zgłoszenia oraz kalendarz modlitwy dostępne są na stronie Zobacz

Równolegle z tą inicjatywą, w poszczególne soboty Wielkiego Postu o g. 15 przy wyznaczonych kościołach, gdzie działają oddziały KSM, odbywać się będzie modlitewny flash mob. Młodzież zaprasza wszystkich chętnych na Koronkę do miłosierdzia Bożego w intencji poszanowania życia i w intencji pokoju. Modlitwa ta odbywać się będzie: 17.02 w Lubinie, par. Narodzenia NMP; 24.02 w Bolesławcu przy parafii Najświętszego Ciała I Krwi Chrystusa; 02.03 w Bolesławcu przy parafii św. Cyryla I Metodego; 09.03 w Legnicy MBKP; 5.03 w Polkowicach św. Michała Archanioła; 23.03 w Nowogrodźcu św. app. Piotra i Pawła

- Naszym pragnieniem jest, aby życie było szanowane na każdym etapie, od poczęcia do naturalnej śmierci, aby było obdarzane miłością na wzór miłości Chrystusowej. Jesteśmy przekonani, że życie jest bezcennym darem od Boga, który jednak często bagatelizujemy. Tym bardziej znajdź chwilę, by docenić ten dar, a także by otoczyć modlitwą tych, których wartość życia nie jest dostrzegana i tych, którzy jej nie dostrzegają - przekonują młodzi.

Źródło: niedziela.pl