Władze Fatimy po zabójstwie imigranta: miasto jest bezpieczne

2024-06-04 12:25
Fatima
Autor: Therese C/Wikimedia Commons

Burmistrz Fatimy Humberto Figueira da Silva zapewnił, że ta portugalska miejscowość jest bezpieczna pomimo niedzielnych zamieszek, w których zginął młody imigrant z Timoru Wschodniego. - Nie ma żadnego zagrożenia dla pielgrzymów – powiedział Silva, komentując starcia z udziałem około 30 imigrantów, do których doszło w bliskim sąsiedztwie miejsca kultu. Podczas zamieszek, od ciosów nożem zginął 25-latek, a pięć innych osób zostało rannych. Stan trzech lekarze określają jako ciężki.

Według burmistrza Fatimy, informacja o zamieszkach wywołanych przez imigrantów może na świecie “odbić się niekorzystnym echem” i zniechęcić pielgrzymów do podróżowania do tej położonej w środkowej Portugalii miejscowości. Dodał, że oczekuje działań rządu służących rozładowaniu zatłoczenia w miejscowym ośrodku dla imigrantów, co jego zdaniem mogło przyczynić się do waśni pomiędzy nimi. Silva zdradził, że pod koniec 2023 r. w Fatimie, również w bliskim sąsiedztwie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej doszło do starć pomiędzy mieszkańcami tego ośrodka.

Z dotychczasowych ustaleń policji, która na razie nie zatrzymała żadnej osoby podejrzanej o udział w zamieszkach, grupa imigrantów goniła ofiarę jedną z głównych ulic Fatimy. Zabili go niedaleko miejscowej straży pożarnej. W starciach brało udział około 30 osób w wieku od 20 do 30 lat.

Każdego roku, sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie odwiedza około 7 mln pielgrzymów, w tym liczne grupy pątników z Polski.

Źródło: RTP/JN, mz