Ziemia Święta znów otwarta dla pielgrzymów

2022-01-14 16:03 Justyna Bieniek
Jerozolima
Autor: Wayne McLean/wikimedia commons

Mimo rozprzestrzeniającego się nowego szczepu koronawirusa- Omikronu oraz rekordowej liczby zakażeń, Izrael znów przyjmuje zagranicznych turystów.

To dobra wiadomość z punktu widzenia chrześcijan mieszkających w Ziemi Świętej. Większość czerpie dochody właśnie z obsługi pielgrzymów i turystyki religijnej. Wielkim ciosem było dla nich zamknięcie granic pod koniec listopada, na chwilę przed rozpoczęciem okresu bożonarodzeniowego.

Na terytorium Izraela mogą wjechać tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Władze kraju uważają, że chociaż nowa fala pandemii jest na razie nie do zatrzymania, nie ma miejsca na panikę, a zamykanie granic nie rozwiąże problemu. Priorytetem jest ratowanie gospodarki i ochrona najsłabszych – mówi premier Naftali Bennett.

Władze spodziewają się, że Omikron może zainfekować od 2 do 4 mln Izraelczyków, w populacji, która liczy niecałe 9,5 mln. Najnowsze dane mówią o 44 tys. nowych przypadkach dziennie, co jest najwyższą liczbą od początku pandemii. Ponad 250 pacjentów jest w ciężkim stanie, w tym 63 podłączonych zostało do respiratora. W przypadku osób z pozytywnym wynikiem testu, zarządzono 7 dni kwarantanny.

Aby pobudzić turystykę uruchomiono stronę internetową „Israel safe” z przydatnymi informacjami na temat podróży, obostrzeń i dokumentów potrzebnych do wjazdu na teren kraju. Miliony pielgrzymów z całego świata czekały na taką szansę. W 2021 roku do Izraela przybyło ponad 400 tys. turystów. To mniej niż jedna dziesiąta odwiedzających w 2019 r., przed wybuchem pandemii.

Źródło:ekai