Zmarł „Boży przemytnik”. Brat Andre miał 94 lata
W holenderskim Harderwijk zmarł Anne Van der Bijl, znany jako Brat André, założyciel organizacji Open Doors, która wspiera prześladowanych chrześcijan. Zwany był „Bożym przemytnikiem”, bo w okresie zimnej wojny przemycał Biblie do krajów za żelazną kurtyną.
Ponadwyznaniowa organizacja Open Doors zajmuje się duchowym i materialnym wspieraniem chrześcijan. Co roku publikuje raport na temat stanu prześladowań chrześcijan na świecie. Jest on jednym z podstawowych źródeł, na podstawie którego określana jest skala zagrożeń wobec wyznawców Chrystusa.
Historia Open Doors rozpoczęła się w Warszawie, za sprawą van der Bijla, który uczestniczył w V Festiwalu Młodzieży i Studentów w 1955 roku. Przyjechało wtedy około 30 tys. osób ze 114 krajów, wielu zza żelaznej kurtyny. Wśród nich był świecki holenderski misjonarz, który przyjechał tu z misją głoszenia Chrystusa. Poruszony doświadczeniem prześladowania chrześcijan w Polsce oraz postawą młodych socjalistów ogłaszających, że w przyszłości rewolucja ogarnie cały świat, zajął się problemem represji wobec ludzi wierzących. Z biegiem lat jego inicjatywa zjednoczyła wielu chrześcijan w pracy na rzecz ich prześladowanych braci i sióstr.
Założona przez niego Open Doors realizuje dziś swoją misję w ponad 50 krajach, w których chrześcijanie są prześladowani. W ostatnich latach skupiła swoją uwagę głównie w świecie muzułmańskim. Open Doors jest dziś siecią 25 stowarzyszeń w Europie i Ameryce, które mobilizują ludzi dla sprawy prześladowanych chrześcijan. Pracuje dla niej niemal 1400 osób na całym świecie. -Gdziekolwiek Kościół doświadcza prześladowań, Open Doors jest tą organizacją, która chce pomagać i wspierać - tłumaczy Johan Companjen, który współpracuje z nią od ponad 40 lat. Jego zdaniem, to właśnie Open Doors pomogła podnieść świadomość i wiedzę o współczesnych prześladowaniach Kościoła na świecie. Wspiera duchowo i materialnie prześladowanych wyznawców Chrystusa, dostarcza im Pismo Święte, chrześcijańską literaturę, prowadzi kursy i projekty samopomocowe, dodaje otuchy więźniom, pomaga rodzinom zamordowanych męczenników, organizuje wykłady i spotkania, wydaje publikacje, zachęca do modlitwy za dotkniętych prześladowaniami oraz nawołuje do konkretnego wsparcia.
Źródło:ekai