Zmarł bp Tadeusz Werno

2022-12-20 11:29 J.B
Bp Werno
Autor: BP KEP

Dziś w nocy zmarł biskup pomocniczy senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Tadeusz Werno. Miał 91 lat. Nie wiadomo jeszcze kiedy odbędzie się pogrzeb.

Bp Werno urodził się 4 sierpnia 1931 roku w Kaźmierzu Wielkopolskim. Ukończył niższe seminarium w Gorzowie Wielkopolskim, a potem wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 roku.

Przez trzy kolejne lata pracował, najpierw jako wikariusz w gorzowskiej para­fii katedralnej, a następnie jako ojciec duchowny w Niższym Seminarium Duchownym. Posługiwał w zielonogórskiej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej i był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego w gorzowskiej Kurii Biskupiej. W 1971 roku został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie.

22 marca 1974 roku papież Paweł VI mianował ks. Werno pierwszym biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ze stolicą tytularną Zattara (obecnie na terenie Algierii). Święceń biskupich udzielił mu w koszalińskiej katedrze 25 maja 1974 roku, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Przyjął zawołanie biskupie: Omnibus omnia factus sum – „Stałem się wszystkim dla wszystkich”.

Bp Werno było trzykrotnie wybierany przez Kolegium Konsultorów na administratora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: po śmierci bp Czesława Domina, po nominacji bp Mariana Gołębiewskiego na metropolitę wrocławskiego oraz po nominacji bp Kazimierza Nycza na metropolitę warszawskiego.W latach osiemdziesiątych był przewodniczącym Komitetu Budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, duszpasterzem i kaznodzieją zaangażowanym w opiekę duszpasterską nad internowanymi i więzionymi w stanie wojennym. Był za to szykanowany przez aparat władzy komunistycznej.

Honorowy Obywatel Świdwina i Słupska. Prezydent Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Na emeryturę przeszedł we wrześniu 2007 roku. Uroczystości pogrzebowe śp. bp Tadeusza Werno, odbędą się 22-23 grudnia. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w piątek 23 grudnia o godz. 12 w Katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie. 

Źródło: diecezjakoszalin.pl / BP KEP