14. Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” już za tydzień

2023-09-19 15:45
14. Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” konferencja prasowa
Autor: Magda Wanowska-Miksa 14. Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” konferencja prasowa

Miłośnicy teatru zobaczą 6 spektakli konkursowych, a wisienką na torcie będzie spektakl finałowy pt. „Gra” w wykonaniu aktorów znanych z wielkiego ekranu: Julii Wieniawy i Adama Woronowicza. W przyszłym tygodniu odbędą się 14. Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr”.

Między 27 września a 1 października na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego pojawią się sztuki reżyserów, którzy w swoim dorobku mają mniej niż 10 realizacji teatralnych. Wystąpią teatry z Gniezna, Poznania, Łodzi, Gorzowa, Legnicy i Krakowa. Zdzisław Derebecki, dyrektor artystyczny festiwalu, uważa, że będzie to esencja młodego, polskiego teatru:

-Myślę, że ten wybór będzie reprezentatywny dla tego, co się dzieje w młodym teatrze w Polsce. Ten teatr się zmienia. Teraz jest taki bardziej intymny. Reżyserzy mówią bardziej o tym co jest między ludźmi, a mniej jest tych wielkich problemów społecznych. Teraz jest raczej rozmowa o tym, co jest w nas i między nami.

Listen to "Zdzisław Derebecki, dyrektor artystyczny festiwalu "m-teatr"" on Spreaker.

Festiwal to nie tylko spektakle, to również wydarzenia towarzyszące. W tym roku zaplanowano warsztaty z pisania recenzji teatralnych, w których udział weźmie grupa uczniów z koszalińskich szkół ponadpodstawowych. Ich poczynania będzie można czytać na bieżąco po kolejnych festiwalowych przedstawieniach.

Tradycyjnie po każdym spektaklu przewidziano rozmowy twórców z publicznością „M-gadugadu-teatr”, które poprowadzi Tomasz Ogonowski.

Listen to "Tomasz Ogonowski, dramaturg BTD" on Spreaker.

Budżet festiwalu w tym roku wynosi 320 tys. zł. Został dofinansowany przez sponsorów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miejski w Koszalinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. O szczegółach dyrektor BTD Andrzej Mielcarek.

Listen to "Artur Mielcarek, dyrektor BTD" on Spreaker.

Karnety na „m-teatr” można zakupić w kasie teatru, a bilety na poszczególne spektakle także online na stronie btd.koszalin.pl Tam znajdą Państwo też dokładny opis spektakli oraz harmonogram.