Akcję profilaktyczną na Dzień Walki z Rakiem Piersi szykują słupskie Amazonki

2021-10-12 15:49
Profilaktyka raka piersi
Autor: pixabay

W Parku Wodnym Trzy Fale wszystkie mieszkanki, a także mieszkańcy będą mogli skonsultować się z onkologiem, urologiem i chirurgiem. Poza tym planowane są inne działania ukierunkowane na edukację i profilaktykę zachorowań.

Październik to Światowy Miesiąc Walki z Rakiem Piersi. W piątek 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, który został ustanowiony przez Europejską Koalicję do walki z rakiem piersi. Dzień wpisuje się w obchody Różowego Października, czyli miesiąca świadomości nowotwór piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Z tej okazji Słupskie Stowarzyszenie Amazonka i Park Wodny Trzy Fale zachęcają do profilaktycznych badań.

-13 października w Parku Wodnym Trzy Fale odbędą się ciekawe akcje dla kobiet i mężczyzn. Będzie można skonsultować się z urologiem, onkologiem i chirurgiem plastycznym, także w kontekście rekonstrukcji piersi. Obecny będzie także przedstawiciel NFZ, który wyjaśni, jak to jest z finansowaniem takich zabiegów. Nasze stowarzyszenie przeprowadzi warsztaty z samobadania piersi wraz z prezentacją właściwej techniki na fantomie- mówi Ewa Stefanowska, prezes Słupskiego Stowarzyszenia Amazonka.

W przyszłym tygodniu Amazonki planują przeprowadzać warsztaty z samobadania piersi w szkołach ponadpodstawowych, a w listopadzie w małych miejscowościach w okolicach Słupska.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i drugą, po raku płuc, przyczyną największej umieralności kobiet w Polsce. Szacuje się, że dotyka on 10 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. pań. Przyczyn może być wiele, a głównie są to obciążenia genetyczne, zmiany hormonalne, stres, otyłość, zła dieta, używki, brak ruchu i inne czynniki, warunkujące współczesny styl życia. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na wyzdrowienie, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Na jutrzejsze badania nie trzeba się zapisywać. Wystarczy przyjść i korzystać.

Słupskie Stowarzyszenie "Amazonka" działa już od 29 lat i aktywnie zrzesza kobiety, które stawiły lub nadal stawiają czoła nowotworom piersi. Zrzesza obecnie około 90 kobiet. Zachęca też Panie, które zmagają się z rakiem piersi, aby dołączyły do ich stowarzyszenia, otrzymają tam niezbędne wsparcie i pomoc w walce z chorobą.