Certyfikat „Szpital bez bólu” dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie

2023-06-28 16:54
dr Michał
Autor: materiały prasowe

Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymał Certyfikat „Szpital bez bólu”, przyznany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu wspólnie z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym, Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym.

Certyfikat jest ważny przez kolejne trzy lata. Odebrał go w imieniu załogi Szpitala dr n. med. Michał But, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Uzyskanie przez szpital lub oddział certyfikatu „Szpital bez bólu” jest ważną informacją dla pacjenta, że w danym szpitalu / na danym oddziale uśmierzanie bólu pooperacyjnego lub/i leczenie bólu przewlekłego związanego z chorobą podstawową prowadzone jest na najwyższym poziomie, co przekłada się na podniesienie satysfakcji z całego procesu leczenia. Udział szpitala / oddziału w projekcie oznacza m. in. konieczność przeszkolenia personelu z zakresu leczenia bólu (zwłaszcza w oddziałach zabiegowych), a także konieczność prowadzenia monitoringu natężenia bólu u pacjentów operowanych oraz leczenia bólu.

- Daje pacjentowi pewność, że będzie odpowiednio zaopiekowany pod kątem leczenia bólu. W szpitalach, i to nie tylko w Polsce, to wciąż stanowi problem – ból jest niewłaściwie kontrolowany i pacjenci cierpią na różnego rodzaju dolegliwości bólowe, które mogą rozwinąć się w przetrwały ból pooperacyjny. Czasami zwykłe środki nie wystarczają i trzeba zastosować dodatkowe środki interwencyjne – wyjaśnia dr n. med. Michał But, który w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie nadzoruje proces kontroli i leczenia bólu u osób po zabiegach. - Dzięki informacji, że placówka posiada certyfikat „Szpital bez bólu”, pacjenci wiedzą, że w danym szpitalu jest systematycznie kontrolowany poziom natężenia bólu u pacjentów i wdrażane są odpowiednie metody walki z bólem, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Badania Bólu – dodaje doktor Michał But.

warsztaty
Autor: materiały prasowe

W ubiegłym roku w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie wykonano ponad 13 tysięcy zabiegów operacyjnych, w tym roku (do końca maja) – ok. 6 tysięcy. Jak się walczy z bólem u pacjentów po zabiegach, w tych przypadkach, z którymi mają do czynienia medycy? - To głównie środki farmakologiczne, stosowane w zależności od stopnia natężenia bólu – wyjaśnia dr Michał But. – Oprócz tego stosowane jest leczenie wspomagające. Ponadto we wszystkich rodzajach operacji ma zastosowanie znieczulenie regionalne, co z kolei daje szanse na redukcję leków przeciwbólowych stosowanych po operacji oraz ogranicza ryzyko powstania przetrwałego bólu pooperacyjnego.