Drastyczny wzrost kosztów oświetlenia w Koszalinie

2022-09-21 14:16
prąd
Autor: Pixabay

Ceny prądu szybują w górę. W koszalińskim ratuszu już wiadomo, że jedyna oferta na zakup energii elektrycznej na 2023 rok jest o ponad 47 milionów złotych wyższa od kwoty, jaką miasto płaciło w tym roku.

Tak drastyczny wzrost pociągnie za sobą cięcia budżetowe, rezygnacje z inwestycji i szukanie oszczędności wszędzie tam, gdzie to tylko będzie możliwe, a nie będzie zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. Na początek pójdą iluminacje budynków, fontanny miejskie itp. Szacowany wzrost kosztów energii od nowego roku w poszczególnych placówkach przedstawił sekretarz miasta Tomasz Czuczak. W przypadku Urzędu Miejskiego to z obecnych 400 tys zł koszt oświetlenia poszybuje do 1,8 mln zł, placówki oświatowe kosztowały ok 1,7 mln zł w 2023 roku to może być już 7,6 mln zł. MWiK to w tym roku koszt ponad 5 mln zł, szacunek na przyszły rok to ponad 20 mln zł.

fonntanna
Autor: materiały prasowe

W ramach oszczędności może nie być świątecznych iluminacji czy podświetlania fontann. Pierwsze działania w kwestii oszczędności wprowadza już koszaliński Park Wodny. Będzie to skrócenie godzin pracy obiektów rekreacyjnych i saun, a w przyszłości prawdopodobnie wyłączenie basenów zewnętrznych, które potrzebują podgrzania i oświetlenia. Miejska Energetyka Cieplna ma obecnie zabezpieczony opał do końca roku, oczywiście opał jest zamawiany, ale jego ceny jak wszędzie poszybowały w górę. Do końca roku miasto płaci jeszcze po staremu za prąd, ponieważ na ten rok obowiązuje wcześniejsza umowa, nowe stawki wejdą w życie w przyszłym roku.

ciemność
Autor: materiały prasowe
Listen to "prezydent Koszalina Piotr Jedliński" on Spreaker. Listen to "sekretarz miasta Tomasz Czuczak" on Spreaker. Listen to "prezes ZOS Monika Tkaczyk" on Spreaker. Listen to "zastępca prezydenta Andrzej Kierzek" on Spreaker.