Festiwal „Niemen non stop Norwid” w nowej odsłonie

2021-10-19 16:08
Czesław Niemen
Autor: Archiwum Grażyny Rutowskiej, Narodowe Archiwum Cyfrowe, CC BY-SA 4.0, wikipedia.org Czesław Niemen

W czwartek w Słupsku rozpocznie się jubileuszowa 15. edycja Festiwalu „Niemen non stop Norwid”. Z jednej strony będzie ona kontynuacją wcześniejszych wydarzeń, z drugiej zaś, w związku z okrągłą rocznicą, czymś w rodzaju podsumowania.

Jubileuszowy festiwal pozbawiony jest konkursu „scen@niemena”, ale nadal jest to festiwal młodych talentów, ponieważ w Słupsku pojawią się artyści, którzy już wcześniej odnieśli sukcesy na tym festiwalu. Będzie to m. in.  Aleksandra Barcikowska, ubiegłoroczna zdobywczyni I nagrody w Konkursie Piosenki scen@niemena.

Program festiwalu skoncentrowany jest na duecie Niemen-Norwid, a to dlatego, że festiwal jest jednym z czternastu wydarzeń Roku Norwida, wpisanych do krajowego programu obchodów 200. rocznicy urodzin artysty. Festiwalowe wydarzenia przybliżą nam artystyczne powiązania między Czesławem Niemenem i Cyprianem Norwidem.

-Będą fantastyczne interpretacje utworów autorstwa duetu Niemen-Norwid w wykonaniach balladowych, rockowych i jazzowych. W piątek wystąpi Marta Zalewska z zespołem, a w niedzielę Natalia Niemen z zespołem i programem „Niemen mniej znany” - mówi Bożena Konarowska, komisarz festiwalu.

Poza koncertami zaplanowano także spektakle, wystawy i dyskusje m. in. spotkanie z Danielem Wolakiem, autorem "Archiwum Polskiego Rocka" oraz wernisaż "Niemenowsko-Norwidowskie impresje w grafice Katarzyny Tomasiak".

Część festiwalowych wydarzeń jest biletowana. Do szczegółowego programu festiwalu można zajrzeć na stronie niemennonstop.pl