Firmy poszukują pracowników już na poziomie szkół ponadpodstawowych

2021-10-22 17:44
spotkanie ws praktyk
Autor: materiały prasowe

Lepsze i efektywniejsze kształcenie dzięki współpracy biznesu, samorządu i sektora oświatowego. Chodzi o uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce oraz Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. Plan współpracy firmy MARKOS z tymi placówkami zakłada wspieranie rozwoju zawodowego uczniów zwłaszcza w klasach o profilu technik mechanik i technik mechatronik poprzez możliwość odbywania praktyk w zakładzie w Głobinie.

Współpraca w zakresie praktycznej nauki zawodu technik mechanik i technik mechatronik była głównym tematem spotkania, które odbyło się w ZSOiT w Ustce. Uczestnicy zgodnie zadeklarowali gotowość do podjęcia działań, których efektem ma być jeszcze wyższa jakość kształcenia. Firma, ze względu na dynamiczny rozwój potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. Pracownicy, którzy w czasie procesu edukacji mieliby możliwość odbywania praktyk, a po zakończeniu nauki, zdecydowaliby się związać swoją zawodową przyszłość, są dla firm kapitałem o ogromnej wartości.

Jacek Maniszewski, burmistrz Ustki do pomysłu wskrzeszenia tradycji stoczniowych w mieście podchodzi z dużym entuzjazmem: - Wiele rozmów z mieszkańcami dotyka akurat tej sfery gospodarki, która w przeszłości miała dla Ustki istotne znaczenie. Dla wielu mieszkańców był to nie tylko zakład pracy, ale także istotny element ich całego zawodowego życia – podkreślał Jacek Maniszewski.

Rozmowy dotyczące podjęcia współpracy odbywają się w momencie, kiedy Ustka przygotowuje się do powstania farm wiatrowych na Bałtyku (ustecki Port ma być portem serwisowym farm), a więc zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny wzrośnie. W najbliższym czasie specjalnie powołane zespoły robocze będą pracowały nad szczegółami współpracy. Pierwsze spotkania z uczniami zaplanowano na początek przyszłego roku.