„Graty z chaty” otwarto dziś w Słupsku

2021-10-20 22:37
graty
Autor: pixabay Do słupskiego punktu "Graty z chaty" można oddać m.in. meble i sprzęt RTV w dobrym stanie.

„Graty z chaty” to punkt wymiany rzeczy- miejsce, w którym mieszkańcy mogą pozostawić czyste i sprawne przedmioty, których już nie potrzebują, a które nadają się, by korzystali z nich następni właściciele.

Punkt powstał w sąsiedztwie PSZOK-u, na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Bałtyckiej 11a w Słupsku. Jest on przeznaczony dla mieszkańców Słupska, którzy uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W punkcie „Graty z Chaty” mieszkańcy mogą pozostawić przedmioty sprawne, nieuszkodzone, czyste, w dobrym stanie technicznym, nie stwarzające zagrożenia dla następnych użytkowników tj.: meble (krzesła, tapczany, stoły, taborety, sofy, łóżeczka itp.) książki, dywany, doniczki, zabawki, wózki dziecięce, rowery, hulajnogi, narty, rolki, łyżwy, wrotki itp. wyroby ceramiczne i szklane, sztućce oraz sprzęt AGD i urządzenia RTV. Ważne aby był przynoszone do punktu rzeczy nie był brudne, zniszczone, uszkodzone i nienadające się do dalszego użytkowania.

Przedmioty można pozostawić nieodpłatnie od poniedziałku do piątku od 7:00 do 18:00 oraz w soboty od 7:00 do 15:00 . W święta i dni ustawowo wolne od pracy punkt jest nieczynny.

-Koncepcja utworzenia Punktu Drugie Życie Rzeczy „Graty z Chaty” zakłada, że ponownie użyte produkty, materiały i surowce mają być wykorzystywane tak długo - jak to możliwe, przy jednoczesnym dążeniu do minimalizacji ilości wytwarzanych odpadów, a co za tym idzie – zmniejszenia także kosztów ich odbioru i zagospodarowania. Zapobieganie powstawaniu odpadów i przygotowanie do ponownego użycia to jeden z zasadniczych celów polityki ochrony środowiska- mówi wiceprezydent Słupska Marek Goliński.

Każdy mieszkaniec Słupska może pozostawić przedmioty w punkcie po podpisaniu stosownego oświadczenia. Pracownik punktu „Graty z Chaty” weryfikuje czy stan pozostawionych przedmiotów jest zgodny z deklaracją. Ostateczną decyzję, czy dana rzecz nadaje się do pozostawienia podejmuje za każdym razem pracownik punktu. W przypadku stwierdzenia, iż przedmiot jest zużyty, uszkodzony lub może stanowić zagrożenie dla nowego użytkownika, mieszkaniec ma możliwość pozostawienia go w PSZOK-u. Pozostawione sprawne przedmioty będą eksponowane przez okres 2 miesięcy, a w przypadku nieznalezienia nowego właściciela będą przekazane do PSZOK-a.

Natomiast odbierać przedmioty można nieodpłatnie z punktu „Graty z chaty” w każdy wtorek w godzinach 10:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 7:00-15:00.