Konferencja, nowy eksponat i piknik pod pomnikiem Hasiora

2024-05-08 11:19
Jeden z czterech na świecie karabinów PTR Szołochowa od dziś jest w Koszalinie
Autor: MK Jeden z czterech na świecie karabinów PTR Szołochowa od dziś jest w Koszalinie

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Koszalińskie obchody rocznicy rozpoczęła sesja popularno - naukowa w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej pod nazwą „Rozwój ręcznej broni przeciwpancernej” i prezentacja nowego eksponatu.

- Mamy jeden z czterech egzemplarzy na całym świecie. To karabin przeciwpancerny PTR Szołochowa. Został odnaleziony w Koszalinie na terenie koszarów 8. Pułku Przeciwlotniczego w czasie prac ziemnych. Przy rekonstrukcji karabinu pomagali pracownicy muzeum marynarki wojennej w Gdyni, a kolbę wykonali pracownicy naukowi Politechniki koszalińskiej w pracowni druku 3D – powiedział Radiu Plus Marcin Maślanka z Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

O godz.18 spotkanie z historią pn. „Płomienie zwycięstwa” na placu między pomnikiem „Płomienne Ptaki” ,a gmachem Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich, natomiast o godz. 20 planowane jest tradycyjnie zapalenie pomnika „Płomienne Ptaki” Władysława Hasiora przy ul. Gdańskiej. Także ok. godz. 20 planowany jest przelot samolotów bojowych stacjonujących w Swidwinie.

Listen to "Marcin Maślanka" on Spreaker. Listen to "Zbigniew Izraelski" on Spreaker.