Koszalin będzie stolicą młodego teatru. Festiwal „m-Teatr” potrwa od 21 do 25 września

2022-09-14 18:22
Konferencja zapowiadająca festiwal m-Teatr
Autor: Magda Wanowska-Miksa Konferencja zapowiadająca festiwal "m-Teatr"

13. Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-Teatr” odbędą się w przyszłym tygodniu. Na scenie BTD swoje spektakle zaprezentuje 7 debiutujących reżyserów. Widzowie będą mogli zobaczyć także spektakl specjalny w wykonaniu Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka.

Pomimo trudności finansowych, festiwal „m-Teatr” dojdzie do skutku. Spektakle młodych reżyserów na scenie BTD będziemy oglądać od 21 do 25 września. Będą to sztuki młodych reżyserów, ale młodych nie ze względu na wiek, a dorobek artystyczny. Aby wziąć udział w „m-Teatrze” trzeba mieć na swoim koncie mniej niż 10 realizacji. Tomasz Ogonowski, dramaturg BTD zauważa, że młodzi twórcy uciekają od rzeczywistości:

-Podczas 13. Koszalińskich Konfrontacji Młodych miłośnicy teatru zobaczą 7 spektakli konkursowych. 6 z tych 7 przedstawień ma tendencję ucieczkową od rzeczywistości. Czy to mamy do czynienia z ucieczką w świat nierealny, czy świat zamkniętego pomieszczenie, z którego nie możemy się wydostać. Mam taką refleksję, że warto przyjść i zastanowić się, co jest nie tak z naszą rzeczywistością, że ten teatr tak wygląda, a nie inaczej.

Listen to "Tomasz Ogonowski, dramaturg BTD" on Spreaker.

W Koszalinie wystąpią teatry ze Słupska, Opola, Warszawy, Łodzi i Wrocławia, a wisienką na torcie będzie spektakl finałowy w wykonaniu znanych aktorów: Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka. Zdzisław Derebecki, dyrektor BTD podkreśla, że mimo sporych trudności finansowych przy tworzeniu budżetu festiwalu, jego jakość będzie bardzo dobra:

-To już drugi rok, kiedy nie otrzymaliśmy dotacji ministerialnej i byliśmy tuż pod kreską. W związku z tym podjąłem działania oszczędnościowe i podjąłem decyzję, że jesienią nie robimy premiery, a te pieniądze zostaną przeznaczone na festiwal. Dzięki temu możemy zaproponować wyjątkowy i nieoszczędnościowy program. Nagroda główna pozostaje w wysokości 7 tys. zł i jest ufundowana przez prezydenta Koszalina.

Listen to "Zdzisław Derebecki, dyrektor BTD" on Spreaker.

W tym roku zmagania młodych reżyserów będą oceniać: Elżbieta Malczewska-Giemza, koszalińska aktywna animatorka życia teatralnego, pedagog teatralna w Pałacu Młodzieży, członkini Stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog” w Koszalinie, w którym tworzy Scenę Młodych, Tomasz Domagała, krytyk teatralny, autor bloga DOMAGAŁAsięKULTURY, selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie oraz kurator Festiwalu Teatru Nowego w Rzeszowie oraz Maciej Nowak, dawniej m. in. recenzent teatralny „Sztandaru Młodych” i miesięcznika „Teatr”, a od września 2015 zastępca dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Polskim w Poznaniu. W 2008 przez tygodnik „Polityka” uznany za najbardziej wpływową postać polskiego teatru.

Listen to "Zdzisław Derebecki, dyrektor BTD o jury" on Spreaker.

M-teatr otrzymał 10 tys. zł wsparcia z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a miasto Koszalin wsparło organizację festiwalu kwotą 90 tys. zł.

-Koszt festiwalu jest dosyć duży, ale my nigdy z tego festiwalu nie będziemy rezygnowali, bo jest to marka Koszalina, która wpisuje się w nasze zamierzenia polityki kulturalnej dotyczącej promowania osób które rozpoczynają. Chcemy to, co w młodej, polskiej sztuce teatralnej jest aktualnie na czasie, pokazywać w Koszalinie

-mówi Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina.

Listen to "Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina" on Spreaker.

Karnety na „m-Teatr” można zakupić w kasie koszalińskiego teatru, a bilety na poszczególne spektakle także online na stronie btd.koszalin.pl Tam przeczytamy dokładny opis poszczególnych spektakli oraz dowiemy się, kiedy będą dokładnie grane.