Noce Świętych w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

2021-10-29 14:01
Relikwiarz
Autor: Fot: J. Malińska

W przeddzień Wszystkich Świętych w wielu parafiach organizowane będą procesje z relikwiami świętych i błogosławionych oraz spotkania modlitewne, a także bale i zabawy dla dzieci, promujące świętych Kościoła katolickiego.

-Noc Świętych to czuwanie modlitewne przed uroczystością Wszystkich Świętych. Chcemy w różny sposób spotkać się ze świętymi, którzy są dla nas wzorem i konkretnie nam w życiu pomagają przez wstawiennictwo. Jest wiele świadectw ludzi, którzy otrzymali pomoc od świętych – mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie. -Te czuwania mają różne formy, to są czasami Msze św, konferencje, czy adoracje. Zdarzają się także bardziej radosne np. orszaki lub bale, na które dzieci przebierają się za świętych. My jako Kościół katolicki proponujemy właśnie taką formę przygotowania się do tego wielkiego święta, obchodzonego 1 listopada.

Noce Świętych odbywają się w coraz większej liczbie parafii. W tym roku zaplanowały je m. in. parafie w Koszalinie, Kołobrzegu, Słupsku i w Pile. Jeszcze dziś (29.10) w kościele pw. Św. Faustyny w Słupsku Noc Świętych rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. Po niej odbędzie się orszak świętych i adoracja Najświętszego Sakramentu. Większość Nocy Świętych odbędzie się jednak w niedzielę, 31 października w wigilię Wszystkich Świętych. Poniżej szczegółowy program:

-Kołobrzeg, bazylika. Noc Świętych – wieczorne nabożeństwo dla młodzieży i dorosłych rozpocznie się Mszą o godz. 19.

-Kołobrzeg, parafia pw. Św. Wojciecha. W świetlicy o godz. 17 rozpocznie się "Bal Wszystkich Świętych" dla dzieci. Zapisy u katechetów.

-Koszalin, katedra. O godz. 20.15 w kościele odbędzie się "Noc świętych" – czuwanie modlitewne dla młodzieży i dorosłych. Słowo wygłosi ks. dr Jarosław Kwiecień, rektor WSD w Koszalinie. Wydarzenie będzie transmitowane przez Dobre Media.

-Koszalin, parafia pw. Św. Józefa Rzemieślnika. To będzie pierwszy Bal Wszystkich Świętych w parafii. Odbędzie się o godz. 17 w sali św. Józefa. W programie dobra muzyka i świetna zabawa.

-Piła, kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pile. Noc świętych – w obecności relikwii świętych zostanie odprawiona Msza św. o godz. 18, a następnie odmówiony Różaniec przed Najświętszym Sakramentem.

-Polanów, Dom Kultury. Bal Wszystkich Świętych rozpocznie się o godz. 16. W programie tańce, konkursy oraz wybór króla i królowej balu.

-Połczyn-Zdrój, kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Po Mszy św. o godz. 17 wyruszy z kościoła Orszak Świętych z relikwiami świętych.

-Połczyn-Zdrój, parafia Niepokalanego Poczęcia NMP. "Bal wszystkich świętych" to zabawa, muzyka, poczęstunek, konkursy, a imprezę poprowadzi niezawodny DJ Przemo. Wydarzenie rozpocznie się w kościele nabożeństwem różańcowym o godz. 15. Następnie orszak świętych wyruszy do "Kolpingu", gdzie odbędzie się bal.

-Słupsk, kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego. W ramach przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych o godz. 17.30 odbędzie się Msza św. dla młodzieży, i tych którzy czują się młodzi. Oprawę muzyczną przygotuje zespół Yam Kinneret.

Natomiast 1 listopada na wielu cmentarza odbywają się procesje i są odprawiane Msze święte. Msza św. na koszalińskim cmentarzu, której będzie przewodniczył bp Krzysztof Zadarko, odbędzie się o godz. 13.00.

Listen to "ks. Wojtek Parfianowicz o Nocach Świętych" on Spreaker.