O świętach państwowych będą pamiętać na Pomorzu Środkowym

2022-04-29 14:00
Święto Flagi - 2 maja. Jak obchodzimy Dzień Flagi, co tego dnia trzeba zrobić. Wyjaśniamy co to za święto
Autor: crsntdesign / pixabay

Początek maja to ważne święta państwowe. 2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a dzień później rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Te ważne daty upamiętnią mieszkańcy Koszalina, Słupska i Kołobrzegu.

To już 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Koszalinie uroczystości z tej okazji rozpoczną się Mszą św. w intencji Ojczyzny, o godz. 10.00 w koszalińskiej katedrze. Po niej zaplanowano przemarsz ul. Zwycięstwa przed pomnik Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbędą się uroczystości patriotyczne i pokaz sprzętu koszalińskich służb mundurowych. Tego dnia odbędzie się też koncert „Z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną do Niepodległej” w CK 105 o godz. 17.00.

Świętować będą również kołobrzeżanie. 3 maja od godz. 11 na Skwerze Pionierów, zaplanowano m. in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wojskowy poczęstunek, będzie też salwa honorowa.

Słupsk także przygotowuje się do obchodów majowych świąt państwowych. 2 maja w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej uroczystości miejskie odbędą się na pl. Zwycięstwa, przy pomniku Żołnierza Polskiego, początek o godz. 12.00. W związku z tym już dziś (29.04) parking w centrum miasta zostanie wyłączony z użytkowania. Pozostawione w niedozwolonym miejscu auta będą odholowywane na parking strzeżony na koszt właściciela.

Z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 maja słupskie miejskie uroczystości rozpocznie o godz. 10.00 Msza Święta w Kościele Mariackim. Następnie uczestnicy przejdą ulicami miasta pod pomnik Jana Kilińskiego, gdzie ok. godz. 11.30 nastąpią oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Święta Konstytucji. Zaplanowano przemówienia okolicznościowe, wspólne odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz złożenie wiązanek pod pomnikiem.

Po uroczystościach przy pomniku rozpocznie się festiwal SALWA i otwarcie Bulwarów Rzeki Słupi. O tym wydarzeniu więcej pisaliśmy tutaj.