Październik w Filharmonii Koszalińskiej

2022-10-13 15:40
Filharmonia Koszalińska
Autor: brak danych

Koncerty symfoniczne ale też nowy cykl „Kompozycja – architektura i muzyka” zagoszczą w październiku na scenie Filharmonii Koszalińskiej.

Już 14 października wyjątkowy koncert, w którym zagra Jakub Kuszlik laureat ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz. Usłyszymy bardzo rzadko w Polsce grywany Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Klary Schumann. Jakub Kuszlik dostał nie tylko czwartą nagrodę, lecz także nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na XVIII Konkursie Chopinowskim. Wcześniej zdobył II nagrodę X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), był półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017), zdobywcą II nagrody w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku i III nagrody w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii. Koncertował w Polsce i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Francji i Islandii. Początek koncertu o 18.30.

Natomiast 20 października, to jest czwartek Filharmonia Koszalińska zainauguruje cykl pod nazwą „Kompozycja – architektura i muzyka”, realizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Koszalin i Filharmonię Koszalińską. Pierwsze spotkanie z tego cyklu wyjątkowo odbędzie się w dwóch miejscach: o godz. 18.00 w sali koncertowej filharmonii Sonatę nr 5 op. 24 „Wiosenną” zagrają skrzypaczka Agnieszka Tobik i pianista Piotr Grelowski, natomiast o godz. 19.00 w Domku Kata wykład o architekturze współczesnych sal koncertowych wygłosi Tomasz Konior, architekt i urbanista, autor lub współautor projektów ponad dwustu budynków, a wśród nich siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” w Katowicach i Filharmonii w Brnie. Bezpłatne wejściówki na obie części spotkania można odbierać w kasie filharmonii.

Filharmonicy koszalińscy nie zapominają o najmłodszych i 23 października kolejna odsłona Familijnego Parku Sztuki z wesołą narracją, śpiewem i tańcem. W programie premiera, która pierwotnie miała się odbyć wiosną 2020 roku. Wówczas pandemia zmusiła twórców do przeniesienia ich dzieła do Internetu. Każdy z muzyków orkiestry nagrywał partię swojego instrumentu w domu, a po montażu i opatrzeniu narracją oraz obrazkami kolejne odcinki bajki „W zaczarowanym ogrodzie ciotki Nutki” można było śledzić na kanale Filharmonii Koszalińskiej. Teraz autorzy i wykonawcy zaprezentują ją w oryginalnej wersji: scenicznej. Obok Iwony Wyszyńskiej i Jacka Piotra Kujawskiego w podwójnych rolach autorki tekstu/narratorki i kompozytora/aranżera wystąpi 6 uczennic klasy rytmiki koszalińskiej szkoły muzycznej oraz orkiestra Filharmonii Koszalińskiej, którą poprowadzi Jacek Piotr Kujawski. Tytułowa ciotka z gromadą niesfornych dzieci, ekscentrycznymi sąsiadami i kotem objaśni małym widzom podstawy muzyki, a ilustrujące je kompozycje Jacka Piotra Kujawskiego wprowadzą tajemniczą, baśniową atmosferę.