Plaże dla samorządów!

2021-11-22 15:29
W Senacie trwają prace nad ustawą, która dawałaby więcej władzy nad plażami samorządom
Autor: Materiały prasowe W Senacie trwają prace nad ustawą, która dawałaby więcej władzy nad plażami samorządom

Czy nadmorskie samorządy będą miały większe kompetencje w zarządzaniu plażami? Jest na to szansa. W tym tygodniu w Senacie odbędzie się drugie czytanie i głosowanie projektu ustawy w tej sprawie. Autorem projektu jest koszaliński senator Platformy Obywatelskiej, Stanisław Gawłowski.

- Teraz to Skarb Państwa za pomocą Urzędu Morskiego zarządza pasem technicznym na brzegach Bałtyku. Ustawa, nad którąś pracują w Senacie ma to zmienić tak, aby to samorządy mogły w praktyce zarządzać plażami i kąpieliskami. To właśnie samorządowcom zależy na rozwoju turystyki nadmorskiej, a nie Urzędowi Morskiemu. Zmiana w ustawie uprościłaby też drogę służbową przy zagospodarowywaniu plaż. Niejednokrotnie słyszałem od wójtów czy burmistrzów nadmorskich kurortów, że nie mogą np. wybudować na plaży sanitariatów, bo zarządzanie tym obszarem dostają na rok, góra na trzy lata. Ustawa o samorządzie terytorialnym także nie pozwala na inwestycje w infrastrukturę plażową. Jest szansa, że nad Bałtykiem będzie tak, jak w innych europejskich miejscowościach nadmorskich – mówił podczas swojej konferencji prasowej w Koszalinie senator Stanisław Gawłowski.

W najbliższy piątek na posiedzeniu Senatu projektem ustawy zajmą się senatorowie. Czy zyska akceptację Sejmu? Do tematu będziemy wracać.

Listen to "Senator Stanisław Gawłowski o swoim projekcie ustawy" on Spreaker.