Pokochane, zanim się urodziły. Ponad 200 dzieci utraconych zostanie pochowanych w październiku w Koszalinie, Słupsku, Szczecinku, Wałczu i Pile

2021-10-08 12:47
Pomnik i grobowiec dzieci utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku
Autor: Alicja Górska W Słupsku pogrzeby dzieci utraconych odbywają się dwa razy w roku na mocy uchwały Rady Miasta z 2014 roku

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbędą się 9, 15 i 16 października w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. W sumie pochowanych zostanie ponad 200 dzieci. Są to ciała dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia na przestrzeni ostatniego półrocza. Termin pogrzebów wiąże się z obchodzonym na świecie 15 października Dniem Dziecka Utraconego.

W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Szczecinku trzynasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w 9 października. Pochowanych zostanie 17 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 249 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

Grób dzieci utraconych na cmentarzu w Szczecinku
Autor: Alicja Górska W Szczecinku uchwała w sprawie zbiorowych pochówków dzieci utraconych podjęta została w 2015 roku. Pogrzeby odbywają się w kwietniu i październiku.

W Koszalinie dwudziesty drugi pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 16 października. Pochowanych zostanie 81 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3612 dzieci. Również 16 października w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Pochowanych zostanie 70 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 13.00 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się trzynaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 727 dzieci.

W Pile trzynasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 16 października. Pochowanych zostanie  7 dzieci. Msza św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. Do tej pory w Pile pochowano ciała 197 dzieci utraconych. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

Grób dzieci utraconych w Wałczu, gdzie pogrzeby odbywają się dwa razy w roku: 25 marca w Dzień Świętości Życia oraz 15 października w Dzień Dziecka Utraconego.
Autor: Alicja Górska Pogrzeby dzieci utraconych odbywają na koszt gminy Wałcz na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku.

W Wałczu siódmy zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 15 października, w obchodzony na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Pochowanych zostanie 33 dzieci. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa. Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 233 dzieci.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego odbędą się 15 października w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czaplinku. Rozpoczęcie o godz. 17.30 modlitwą różańcową, a następnie Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dzieci w różnych okolicznościach. Po Eucharystii konferencja psycholog Jolanty Brasel. Następnie Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa wstawiennicza za rodziców, a na zakończenie kolacja w oratorium i możliwość indywidualnych rozmów z psychologiem. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą zdjęć utraconych dzieci. 

Konferencja dla kobiet o stracie dziecka 16 października w Koszalinie
Autor: Organizatorzy Konferencji

Spotkanie dla kobiet „Życie to dar, o duchowym i ludzkim wymiarze rodzicielstwa po stracie dziecka” 16 października o godz. 15. 00 w salce parafialnej przy parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Koszalinie. Konferencję wygłosi Agnieszka Wodzyńska z Fundacji Donum Vitae ze Szczecina, zaangażowana w organizację pogrzebów dzieci utraconych w Szczecinie oraz rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka.

Konferencja „Czy po stracie dziecka da się żyć?” odbędzie się 6 listopada w auli Civitas Christiana w Szczecinku. Wśród prelegentów: psycholog Justyna Arsoba, o. Piotr Włodyga, prowadzący rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka w Skrzatuszu, Agnieszka Wodzyńska z Fundacji Donum Vitae ze Szczecina, organizującej pogrzeby dzieci utraconych w Szczecinie oraz rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka.

Rekolekcje dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko, zarówno w wyniku poronienia, jak i w innych okolicznościach (w wypadku, w wyniku choroby, samobójstwa, czy zabójstwa) odbędą się w terminie 19-21 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu k. Piły i Domu Rekolekcyjnym. W programie konferencje, spotkania z psychologami, modlitwa,  indywidualne rozmowy z księżmi i psychologami. Trwają zapisy na rekolekcje pod numerem telefonu 696 918 401 lub 501 211 002 lub mailowo na adres: rekolekcje.stratadziecka@gmail.com.